• 2018-01-20

Dizajn i konflikt. Urodziny Zamku Cieszyn

Od 26 do 28 stycznia Zamek Cieszyn świętować będzie 13. urodziny pod hasłem Dizajn i konflikt. Urodziny Zamku Cieszyn to co roku okazja do spotkań, rozmów, udziału w warsztatach, wystawach i wycieczkach.

Dizajn i konflikt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dizajn i konflikt (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku tematem głównym jest konflikt, który organizatorzy chcą przedstawić jako twórczą siłę.

Co ma do tego dizajn, kojarzony dotychczas głównie z wolnorynkową gospodarką i aspiracjami do lepszego, a nawet fajniejszego życia? W niemałym stopniu sam przyczynił się do lawinowo rosnących sprzeczności: biedy i bogactwa, konsumeryzmu i zrównoważonego rozwoju, wygody i troski o naturalne środowisko… oraz wielu innych. Sam winowajca wytwarza równocześnie narzędzia pomagające rozwiązywać konflikty współczesnego świata, albo przynajmniej łagodzić ich społeczne skutki.

W piątek, 26 stycznia, swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielą się: Jarosław Gwizdak (sędzia, były prezes Sądu Rejonowego w Katowicach, Obywatelski Sędzia Roku 2015), Paweł Jaworski (architekt specjalizujący się w projektowaniu partycypacyjnym, członek Zarządu Fundacji Napraw Sobie Miasto), Monika Klonowska (psycholog, trenerka i konsultant), Rafał Kołodziej (konsultant, trener biznesowy wykorzystujący metodę design thinking), Piotr Tyszko-Chmielowiec (dendrolog, przyrodnik, edukator, przedstawiciel Instytutu Drzewa), Anne Stenros (Chief Design Officer miasta Helsinki). Dyskusję będzie moderować Agata Urbanik (prezeska Fundacji Pole Dialogu, badaczka społeczna, trenerka), a słowo końcowe będzie należało do Tadeusza Sławka (literaturoznawca, eseista, poeta, tłumacz, były rektor Uniwersytetu Śląskiego).

Dzień później, w sobotę 27 stycznia, większość rozmówców poprowadzi warsztaty, które przyniosą podpowiedzi i – jak mają nadzieję organizaterzy – wyposażą uczestników w narzędzia, które rozwiązują konflikty w różnych obszarach życia. Także w sobotę zaplanowano wykłady zagranicznych gości. Na temat projektowania w sytuacjach chaosu, konfliktu i problemów będzie mówić Anne Stenros (Chief Design Officer miasta Helsinki). Z kolei Monica Biagioli z London College of Communication poświęci swoje wystąpienie zinom jako niezależnej formie wyrażania głosu „od podstaw”, którą można wykorzystywać w procesie rozwiązywania konfliktów.

Trudno też wyobrazić sobie zamkowe urodziny bez prezentacji wybranych dyplomów absolwentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wystawa Graduation Projects 2017 otworzona zostanie w sobotę, 27 stycznia. W niedzielę odbędą się rodzinne warsztaty oraz wycieczka Fale konfliktu i morze spokoju po Śląsku Cieszyńskim. Przewodnikiem będzie Andrzej Drobik, dziennikarz, publicysta, redaktor książki Rozmowy Śląsku Cieszyńskim. W programie m.in. kompleks wypoczynkowy Ustroń Zawodzie, zapora w Wiśle Czarnem, Centrum Pasterskie w Koniakowie, Bystrzyca i Trzyniec.

Gośćmi tegorocznego spotkania urodzinowego w Cieszynie będą także partnerzy Zamku z projektu Human Cities. Challenging the City Scale 2014–2018, który poprzez interwencje w przestrzeni miast czyni je bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Leżący na polsko-czeskim pograniczu Cieszyn to najmniejsze miasto na mapie Human Cities (w projekcie współpracują takie miasta jak: Belgrad, Bilbao, Bruksela, Graz, Helsinki, Lubljana, Londyn, Mediolan, Saint-Etienne, Tallin). Ekipa Zamku Cieszyn wraz z lokalnymi partnerami pracuje nad eksperymentalnym procesem związanym z transportem publicznym. Doświadczenia pokazały, że nawet tak oczywista usługa, jak komunikacja w małym mieście jest polem nieustannych konfliktów. Stąd też „konflikt” pojawia się jako temat przewodni spotkania partnerów HC w Cieszynie oraz symbolicznych zamkowych urodzin. Nie bez przyczyny. Czy chcemy, czy nie chcemy, miasto jest przestrzenią konfliktów. Do ich rozwiązywania potrzebny jest dialog. Z dialogu może zrodzić się partycypacja, wspólne działanie, które konfliktom może zapobiec, lub przynajmniej je osłabi.

O tym, co wydarzyło się w partnerskich miastach będzie opowiadać wystawa, której otworcie przewidziano na 26 stycznia w budynku dawnej Strażnicy. Z kolei w Zamku na wystawie Przystanek Cieszyn będzie można dowiedzieć się więcej na temat cieszyńskich doświadczeń związanych z transportem publicznym.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Zamku Cieszyn.

Dizajn i konflikt
13. Urodziny Zamku Cieszyn
Od 26 do 28 stycznia 2018 roku
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz