Parhelion w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

W projekcie Parhelion Paulina Ptaszyńska przenosi do przestrzeni Aneksu fantomowe słońce, które rozświetla i wypełnia całą przestrzeń ekspozycyjną. Parhelion, nazywany słońcem pobocznym, jest określeniem zjawiska optycznego występującego w atmosferze, dającego złudzenie powstania jasnych świetlnych plam, tworzących się zwykle, symetrycznie po obu stronach słońca.

„Parhelion”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Parhelion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Ptaszyńska – urodziła się w 1986 roku w Ząbkowicach Śl. Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu. W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością Projektowanie Graficzne i Nowe Media. Jej praca dyplomowa pt. Obecność symulowana została uznana za najlepszy dyplom artystyczny zrealizowany na kierunku Edukacja Artystyczna na ogólnopolskim konkursie Projekt Edukacja Artystyczna.

W 2014 roku zdobyła nagrodę Grand Prix na opolskim Salonie Jesiennym, a w 2017 roku nagrodę Prezydenta Miasta Opola i wyróżnienie Galerii Sztuki Współczesnej. Laureatka II edycji konkursu Nowe Opole, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną i projektowaniem graficznym. Jest współautorką projektów mappingowych. Współautorka warsztatów mappingowych przy edycjach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011-2013. Od 2012 roku zawodowo związana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Paulina Ptaszyńska. Parhelion
Od 18 stycznia do 14 lutego 2018 roku
Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz