Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku

Grafiki i rysunki europejskie powstałe od 2 połowy XVIII w. do lat 30. XX w. ilustrujące najbardziej znane bajki pokazane zostaną na pierwszej w 2018 roku wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

„Teatr żab”, – projekt ilustracji do książki dla dzieci napisanej przez Juliusa Lohmeyera Fedor Flinzer 1880, rysunek (akwarela, tusz)  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Teatr żab”, – projekt ilustracji do książki dla dzieci napisanej przez Juliusa Lohmeyera Fedor Flinzer 1880, rysunek (akwarela, tusz) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiedzający będą mogli zobaczyć również zabytkowe zabawki, serwetki z motywami baśniowymi, dowiedzieć się, do czego służyły latarnie magiczne, a nawet zagrać w jedną z dawnych gier planszowych. Ekspozycja skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Wystawie towarzyszy publikacja Zuzanny Mikołajek Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki. Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku.

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki
Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku
Kuratorka wystawy: Zuzanna Mikołajek
Od 23 stycznia do 18 marca 2018 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz