• 2018-01-19

Dłubak w Fundacji Cartier-Bressona w Paryżu

Fundacja Henri Cartier-Bressona zaprasza na monograficzną wystawę Zbigniewa Dłubaka. Wystawa została otwarta 16 stycznia w paryskiej siedzibie Fundacji.

Fot. Zbigniew Dłubak, „Czynność - gest”, 1980  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zbigniew Dłubak, „Czynność - gest”, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Archeologia Fotografii opracowuje archiwum Zbigniewa Dłubaka od 2008 roku. Wieloletnia praca przyniosła nowe spojrzenie na twórczość tego jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych.

Wystawa w Fundacji Henri Cartier-Bressona zaprezentuje przede wszystkim wspólne wątki prac fotograficznych i malarskich artysty. Osnuta jest wokół dwóch najważniejszych momentów w twórczości Dłubaka: roku 1948, w którym rozpoczyna się twórcza droga artysty i kiedy zaczyna pojawiać się w kontekście sztuki awangardowej. Drugim okresem jest rok 1970, który symbolizuje wieloznaczny stosunek wobec sztuki konceptualnej. Na wystawie pojawią się fotografie i obrazy zarówno te ikoniczne, jak i do tej pory niepokazywane.

Jest to kolejna wystawa po prezentacji na Photoespaña (Circulo de Bellas Artes, Madryt 2013) prezentująca twórczość artysty międzynarodowej publiczności. Wystawie towarzyszy książka w języku francuskim Zbigniew Dłubak. Un héritier des avant-gardeswydana przez Éditions Xavier Barral. Kuratorką wystawy i redaktorką książki jest Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Fot. Zbigniew Dłubak, 1970  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zbigniew Dłubak, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Dłubak. Héritier des avant-gardes
Od 17 stycznia do 29 kwietnia 2018 roku
Fundacja Henri Cartier-Bressona w Paryżu

Dodaj komentarz