• 2018-01-18

Wiedźmy na Scenie STU

Po inscenizacjach Hamleta (w 2000 i 2012 roku) oraz Króla Leara (w 2010 roku) Krzysztof Jasiński wraca do twórczości Szekspira. Scenariusz nowego spektaklu pt. Wiedźmy zbudowany jest na motywach kilku szekspirowskich dramatów, które łączą postacie tajemniczych tytułowych wiedźm. Przedpremierowy pokaz spektaklu odbył się podczas tradycyjnej Wigilii STU 20 grudnia, oficjalna premiera będzie miała miejsce 21 stycznia.

„Wiedźmy”, według Szekspira, reż. Krzysztof Jasiński (źródło: materiały prasowe teatru)

„Wiedźmy”, według Szekspira, reż. Krzysztof Jasiński (źródło: materiały prasowe teatru)

Chciałem zrobić przedstawienie, które przede wszystkim podsumuje moje dotychczasowe doświadczenia z Szekspirem, ale również moją pracę nad słowem – mówi reżyser Krzysztof Jasiński.

W jego nowym odczytaniu Szekspira odkryciem stają się inkarnacje literackiego bohatera, który powraca na kartach kolejnych dramatów – odmieniony, obarczony uczynkami poprzedniego życia. W innym ciele, pod innym imieniem, odgrywa kolejną rolę w niekończącym się ciągu żywotów.

Bohaterowie u Szekspira, podobnie w naszym spektaklu, często występują parami. Mówimy Hamlet, od razu pojawia się Ofelia, mówimy Romeo, pojawia się Julia, przy Makbecie zawsze – Lady Makbet, przy Otellu – Desdemona – dodaje reżyser.

W teatrze, niczym w magicznym kotle czarownicy, losy bohaterów mieszają się, oni sami przechodzą szereg przeobrażeń, by ukazać się na scenie w kolejnych wcieleniach. Idea transformacji zakłada ruch ku coraz doskonalszemu wcieleniu dobra – lub zła. Zagadką pozostaje, w która stronę podążą bohaterowie Szekspira.

W obsadzie zobaczymy całą plejadę aktorów Rodziny STU. W postać Prospera na zmianę będą się wcielać Jerzy Trela i Andrzej Róg. Tytułowe Wiedźmy to postacie zarówno żeńskie, jak i męskie. W dublujących się obsadach zagrają: Urszula Grabowska-Ochalik, Paulina Kondrak, Radosław Krzyżowski, Dorota Kuduk, Krzysztof Kwiatkowski, Grzegorz Mielczarek, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Krzysztof Pluskota, Joanna Pocica, Beata Rybotycka, Dariusz Starczewski, Marcin Zacharzewski oraz Krzysztof Zawadzki.

Wiedźmy
Premiera: 21 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Teatr Scena STU w Krakowie

Dodaj komentarz