• 2018-01-18

Recital fletowo–fortepianowy w Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza 21 stycznia na koncert w wykonaniu flecistki Aleksandry Janowskiej, absolwentki prestiżowej szkoły muzycznej w Paryżu.

Aleksandra Janowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Janowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Styczniowy koncert Współbrzmienia otworzy kompozycja Eldina Burtona Sonatina na flet i fortepian. Burton był amerykańskim pianistą i kompozytorem związanym m.in. z Juilliard School w Nowym Jorku. Trzyczęściowa Sonatina jest jedną z jego najsławniejszych kompozycji, być może dzięki temu, że zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez The New York Flute Club w 1948 roku. Utwór został zadedykowany fleciście Samuelowi Baronowi, który wykonał go po raz pierwszy.

Podczas koncertu zabrzmią również dwa dzieła Mike’a Mowera: A Night in Greenwich i Deviations on The Carnival of Venice. Pierwsze ukończone zostało w 1997 roku, a powstało na zamówienie flecistki Marion Garver. Z kolei inspiracją dla drugiego utworu była popularna piosenka Carnival of Venice, w krajach niemieckojęzycznych znana jako Mein Hut, der hat drei Ecken. W Deviations… usłyszeć można rytmy swinga, ballady, salsy czy walca. W programie recitalu znalazły się również kompozycje Astora Piazzolli, Claude’a Bollinga, Jacoba Gade’a i Toke’a Lunda Christiansena.

Flecistka Aleksandra Janowska jest absolwentką École Normale de Musique w Paryżu oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2013–2015 związana była z Operą Wrocławską, a potem z Filharmonią Zielonogórską. Występowała z recitalami solowymi w Niemczech, Francji i na Węgrzech. W Muzeum Pana Tadeusza wystąpi z pianistką Moniką Kruk, z którą wykonały cykl recitali we Włoszech (Wenecja, Padwa, Abano Terme).

Program:

  • Eldin Burton – Sonatina na flet i fortepian
  • Astor Piazzolla – Rio Sena z albumu Rhythm of Tango
  • Mike Mower – A Night in Greenwich (flet altowy solo)
  • Mike Mower – Deviations on The Carnival of Venice
  • Claude Bolling – Sentimentale ze Suity na flet i trio jazzowe, ar. na flet i fortepian
  • Jacob Gade/Toke Lund Christiansen – Tango Fantasia

Aleksandra Janowska, Monika Kruk
21 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz