• 2018-01-17

Petr Zelenka – Rozkłady jazdy w Opolu

Na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu trwają próby do spektaklu Rozkłady jazdy na podstawie tekstu Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. W rolach głównych wystąpią Cecylia Caban oraz Rafał Kronenberger.

Peter Zelenka, „Rozkłady Jazdy”, reż. Agata Puszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

Petr Zelenka, „Rozkłady jazdy”, reż. Agata Puszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

Farsa Chińczycy ma się rozpocząć lada moment. Widownia już zajęła miejsca. Czas wyjść na scenę. Coś jednak się nie zgadza. Z sześcioosobowej obsady za kulisami czeka dwójka aktorów, w tym jeden przekonany, że za chwilę będzie nagrywał rozkłady jazdy dla lokalnych linii kolejowych. Jakby tego było mało, aktor i aktorka są małżeństwem po rozwodzie ze „skomplikowaną” przeszłością. Jest coraz zabawniej, choć pozornie ułożone klocki zaczynają się rozsypywać i to na oczach widzów.

Tytułowe rozkłady jazdy są dla naszych bohaterów jedynym źródłem utrzymania. Muszą użyczać głosów tabelom przyjazdów i odjazdów, żeby zarobić na życie. Pociągi mijające się na stacjach są jednak jak oni sami – ciągle na innych torach, blisko, by po chwili oddalić się od siebie o kilometry. Czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość pojawi się w naszym życiu w odpowiednim momencie? A może znów się z nią miniemy?

Petr Zelenka, autor takich filmów jak Guzikowcy, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie czy Samotni, zadaje te pytania w wyjątkowo zabawnej, jak przystało na jego twórczość, formie. Rozkłady jazdy to spektakl na pograniczu farsy i tragikomedii, która zaskakuje nieprzewidywalnością i zawrotnym tempem akcji.

Realizatorzy:

Reżyseria: Agata Puszcz
Scenografia: Małgorzata Iwaniuk
Muzyka: Krzysztof Maciejowski

Występują: Cecylia Caban, Rafał Kronenberger

Petr Zelenka, Rozkłady jazdy
Premiera: 20 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Dodaj komentarz