Mikalojus Konstantinas Čiurlionis w 100-lecie niepodległości Litwy

19 stycznia Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich i fotografii Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, najwybitniejszego malarza litewskiego.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis „Iskry II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis „Iskry II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa odbywa się z okazji obchodzonego w 2018 roku 100-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości.

W wernisażu wezmą udział: prawnuk artysty, prof. Rokas Zubovas z żoną Sonatą, Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Vaclav Stankevič i Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W ramach wydarzenia zaplanowano również występ zespołu folklorystycznego Alna z Puńska i degustację litewskiego wina i serów.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, litewski malarz i kompozytor, urodził się w 1875 roku. Ten unikalny twórca w historii Europy, z uwagi na różnorodność swojej twórczości, porównywany jest z mistrzami renesansu.

W ciągu trwającego zaledwie 10 lat okresu twórczości napisał około 400 utworów, w tym dwa wielkoformatowe poematy symfoniczne, uwerturę, dwie sonaty fortepianowe, kwartet smyczkowy i kantatę na chór i orkiestrę. W tym samym czasie namalował ponad 300 obrazów, pisał poezję i prozę, jednocześnie znajdując czas na fotografię artystyczną.

Notatki z lat studiów w warszawskim Instytucie Muzycznym wykazują jego zainteresowanie geologią i historią, chemią i geometrią, fizyką i astronomią, astrologią i mitologią starożytną, językami martwymi i nowoczesnymi, filozoficznymi ideami starożytności i nowoczesności, religiami wschodnimi i zachodnimi. Z drugiej zaś strony zaangażowanie M.K.Čiurlionisa w litewskie odrodzenie narodowe ukazuje go jako twórcę romantycznego.

W czasie krótkiego, dwuletniego okresu życia w Wilnie, Čiurlionis aktywnie uczestniczył w tworzeniu Litewskiego Towarzystwa Artystycznego, organizował pierwsze wystawy malarzy litewskich, organizował i przewodniczył chórom litewskim w Warszawie, Wilnie i Petersburgu. Był pierwszym profesjonalnym kompozytorem litewskim, który z takim zaangażowaniem analizował, harmonizował oraz opisywał litewskie pieśni ludowe. Jego pasję względem życia i twórczości najtrafniej oddaje fakt nieprzyjęcia posady wykładowcy Warszawskiego Instytutu Muzycznego i deklaracja zawarta w liście do brata Pawła, że „zamierza pracować na rzecz Litwy oraz poświęcić jej cały swój dorobek artystyczny”.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis zmarł w wieku 36 lat – w 1911 roku w Pustelniku koło Warszawy. Spoczywa w Wilnie.

Wystawa malarstwa i fotografii Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa
Od 19 stycznia do 31 marca 2018 roku
Wernisaż; 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Dodaj komentarz