W stronę reportażu: Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

18 stycznia w Domu Słów w Lublinie będzie miało miejsce spotkanie z książką Adama Robińskiego.

„Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Domu Słów odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu W stronę reportażu. Dotychczas jego uczestnicy odwiedzili m. in. jeziora Białorusi czy Petersburg. Teraz nadszedł czas na wędrowanie po Polsce – z książką Hajstry. Krajobraz bocznych dróg Adama Robińskiego w dłoni.

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.
W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda. (źródło: Wydawnictwo Czarne)

Adam Robiński (ur. 1982) – dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy.

Spotkanie realizowane jest pod patronatem Wydawnictwa Czarnego w ramach cyklu W stronę – serii spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę – poprowadzi: Agnieszka Krawiec.

W stronę reportażu: Hajstry. Krajobraz bocznych dróg
18 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00
Dom Słów w Lublinie

Dodaj komentarz