Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej

19 stycznia w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika odbędzie się wernisaż wystawy fotografii i artefaktów z historycznej podróży Jacka Herman-Iżyckiego przez Afrykę pt. Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej.

„Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemierzyć Afrykę na rowerze, tak daleko jak się da, na ile starczy sił, pieniędzy i zdrowia… Tego niezwykłego zadania podjął się Jacek Herman-Iżycki w 1980 roku. W ciągu 11 miesięcy rowerowej podróży pokonał ponad 10 000 km, przemierzając piaski Sahary, sawannę i lasy równikowe Afryki, zdany jedynie na własne siły i życzliwość napotykanych po drodze osób.

Wystawa Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej jest fotograficzną kroniką tej podróży, opartą na zdjęciach wykonanych przez autora. Ekspozycja wzbogacona zostanie o oryginalne obiekty etnograficzne, przyrodnicze i podróżnicze ze zbiorów Jacka Herman-Iżyckiego, pozyskane podczas wyprawy rowerowej w 1980 roku oraz kolejnych wypraw rowerem po Afryce. Wśród nich prezentowana będzie: biała broń i rzeźby z Afryki Środkowej i Wschodniej, naczynia z tykwy, skóry i plecionki, a także współczesna sztuka „recyklingowa” z Afryki.

Na wystawie goście przemierzają z autorem Afrykę sprzed 35 lat… szlaki wiodące przez Saharę i Sahel, błotniste drogi afrykańskiego interioru, przeprawy pirogami przez wzburzone rzeki. Jacek Herman-Iżycki jest pierwszym Polakiem w historii, który przejechał całą Saharę na rowerze!

Wystawa ukazuje trasę tej niezwykłej i historycznej podróży, odwiedzane miejsca, spotykanych ludzi i mijane po drodze krajobrazy. To nie tylko kronika podróży, ale także historia Afryki i zachodzących tam zmian w 2. połowie XX wieku.

Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej
Kuratorzy: Robert Andrzej Dul, Magdalena Nierzwicka
Od 20 stycznia do 1 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 19 stycznia o godzinie 17.00
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu

Dodaj komentarz