Romantyczne przygody Annie Sprinkle i Beth Stephens

19 stycznia otwarta zostanie pierwsza w Polsce wystawa zdjęć amerykańskich performerek Beth Stephens i Annie Sprinkle pt. Romatyczne przygody Annie Sprinkle, Beth Stephens i raka piersi.

Beth Stephens. Annie Sprinkle, fot. David Steinberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beth Stephens. Annie Sprinkle, fot. David Steinberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Annie Sprinkle to artystka, dyplomowana seksuolożka, która swoją karierę w latach 70. rozpoczęła od występów w klasycznych już filmach pornograficznych, jak np. Głębokie gardło. Od 2005 roku współpracuje z Elisabeth Stephens, profesorką uniwersytetu w Santa Cruz w USA, z którą od roku 2007 łączą więzy małżeńskie. Ślub artystek był wydarzeniem performance na międzynarodową skalę, z którego dokumentacja prezentowana była podczas tegorocznej edycji Documenta w Kassel.

Artystki, w prywatnym życiu partnerki, poruszają w cyklu zdjęć prezentowanych w poznańskim fotoplastykonie – tematykę ciała dotkniętego chorobą. Zagrażający życiu rak piersi poprzez rytuał wspólnego performance’u zostaje oswojony, a sama choroba staje się faktem społecznym, sytuacją przekraczającą ustandaryzowaną izolację. Fotografie z cyklu Cancer Erotica to zapis swoistego coming out emancypującego się poprzez chorobę ciała.

Romantyczne przygody Annie Sprinkle, Beth Stephens i raka piersi
Koncepcja: Zofia Nierodzińska
Od 19 stycznia do 1 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 19 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz