Dom-schron Sylwii Jakubowskiej

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 20 stycznia odbędzie się wernisaż trzech nowych wystaw. Jedną z nich będzie Dom-schron Sylwii Jakubowskiej.

Sylwia Jakubowska, „Dom-schron” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sylwia Jakubowska, „Dom-schron” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom-schron to instalacja powtarzająca swoją formą najmniejszy z pokoi mojego mieszkania. Powstał z gazet codziennych, ułożonych jedne na drugie tworząc ściany. Treść jest nieczytelna. Pozbawiony okien, zaopatrzony jedynie w wejście. W tym Domu… wiadomości negatywne przestają straszyć. Gazety, nośniki grozy paradoksalnie stały się strażnikami granic naszej strefy bezpieczeństwa. Stały się budulcem dla bezpiecznego miejsca, schronienia. Destrukcyjne informacje są jakby oswojone a ich pejoratywny charakter zmienia się w pozytywny. Ale choć Dom-schron w swojej strukturze ukrywa wszystko co przeraża i czego boimy się, to nie czujemy się w nim zbyt komfortowo, niestety pozór bezpieczeństwa zdradza panująca wewnątrz niepokojąca cisza – o wystawie pisze Sylwia Jakubowska.

Na wystawę w „Kaplicy” złożą się trzy obiekty, monumentalny Dom-schron zbudowany z gazet, zaaranżowany w centralnej przestrzeni galerii oraz dwie mniejsze, wykonane w skali formy: syntetyczna bryła domu oraz makieta mieszkania artystki (rzut z góry przykryty taflą pleksiglasu).

Sylwia Jakubowska. Dom-schron
Kuratorka: Anna Podsiadły
Od 20 stycznia do 25 marca 2018 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz