Papier i szkło – obiekty transliteralne

W krakowskiej Galerii Lipowa 3 będzie można oglądać wystawę Beaty Mak-Soboty papier i szkło – obiekty transliteralne. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie zaprasza na otwarcie ekspozycji, które odbędzie się 18 stycznia.

Beata Mak-Sobota „Luminous story vol.3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Mak-Sobota „Luminous story vol.3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa przedstawia cykl prac inspirowanych kartą książki oraz najnowszy cykl obiektów opartych o koncepcję fuzji tworzyw, jakimi są papier i szkło – wyjaśnia Beata Mak-Sobota. – Właściwości tych materiałów i wspólna cecha arkusza papieru i tafli szkła jaką stanowi płaszczyzna, sprawiły, że stały się one impulsem dla poszukiwań zmierzających do określenia sposobu wykorzystania relacji pomiędzy nimi w jednym obiekcie. Transparentność szkła i biel papieru, refleks światła w szklanej krawędzi i walor multiplikacji papieru w bryłę, inspirują do działań prowadzących do zjednania obu rodzajów materii w kompozycji przestrzennej. Jednocześnie celem jest tu także znalezienie metody zapisu dla tych aspiracji oraz dokonanie swoistej transliteracji znaków literowych w formę rzeźbiarską z pomocą szkła i papieru. Szkło staje się grafemem, a papier istotnym elementem dopełniającym całości. Powstałe obiekty przestrzenne, ścienna kompozycja wieloelementowa oraz cykl szklano-papierowych obrazów przewidują też istotną rolę lustra i działanie jego odbicia. Intencją wystawy Papier i szkło – obiekty transliteralne jest próba konwersji litery w obiekt i wypracowanie sposobu, identyfikacja tego, co najbardziej formalnie wartościowe dla jednoczesnego zastosowania obu tworzyw, jakimi są papier i szkło.

Beata Mak-Sobota – urodzona w roku 1968. W latach od 1989 do 1994 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku projektowanie szkła. Od 1994 roku pracuje na macierzystym wydziale, od roku 2014 jako doktor habilitowany, a obecnie kieruje II Pracownią Szkła Użytkowego. W latach 2008 – 2012 pełniła funkcję kierownika Katedry Szkła, a od roku 2016 pełni funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Beata Mak-Sobota „Luminous story vol.1” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Mak-Sobota „Luminous story vol.1” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczo Beata Mak-Sobota zajmuje się działalnością w szkle artystycznym łącząc techniki kształtowania szkła „na gorąco” jak slumping, fusing z malaturami na szkle, eksploruje potencjał formalny szkła płaskiego w kontekście obiektu kinetycznego oraz działa w obszarze designu eksperymentalnego. Swój dorobek twórczy prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, BWA Zamek Książ, Muzeum Okręgowego w Sosnowcu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Papier i szkło – obiekty transliteralne
Wystawa Beaty Mak-Soboty
Kurator wystawy: Aleksandra Skorek
Od 19 stycznia do 10 marca 2018 roku
Wernisaż: 18 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Lipowa 3 w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR