Zakłócenia / Umwelt

18 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy połączony z ogłoszeniem wyników ogólnopolskiego konkursu Zakłócenia / Umwelt.

Edyta Hul (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edyta Hul (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ogłosił pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu Zakłócenia, którego tegoroczny temat brzmi. Umwelt. W dosłownym tłumaczeniu z niemieckego znaczy tyle, co środowisko, otoczenie.

Słowo to zostało zaadaptowane przez niemieckiego biologa Jakoba von Uexkull, określa zwierzęcy punkt widzenia danego gatunku. Każdy organizm ma swoje uwarunkowania ekologiczne i styl życia. Umwelty różnią się, co stanowi o ich indywidualności i wyjątkowości historii. Z semiotycznego punktu widzenia to rodzaj egoistycznego świata. Na skutek badań nad zwierzętami, jasnym stało się, że ludzie nie mogą odczuwać tego, co odczuwają zwierzęta. Nie mogą w pełni pojąć psa, nie będąc psem. Jedyne na co nas stać to próba wyjścia poza nasz wąski Umwelt i wejście w jego świat za pomocą siły wyobraźni.

Wychodzenie poza granice ludzkiej percepcji może stać się kluczem i odkrywczym narzędziem na polu sztuki, nauki i wielu innych działań. Czy można sobie w pełni wyobrazić, jak to jest być robakiem niczym Franz Kafka w Przemianach? Porzucić antropocentryzm, uruchomić najsilniejsze pokłady empatii, by na polu swej imaginacji wcielić się w nawet najbardziej odpychające stworzenie, skrajnie różną sytuację, obce nam środowisko. Zwierzęta to nie surogat człowieka, małpa to nie uproszczony człowiek, inni ludzie to nie nasze odpowiedniki. To odrębne światy, niedostępne Umwelty.

W Jury konkursu znaleźli się:

  • Rafał Borcz (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie),
  • Henryk Gostyński (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie),
  • Julia Kurek (Akademia Sztuki w Szczecinie),
  • Robert Kuśmirowski (Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie),
  • Łukasz Murzyn (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie),
  • Marta Smolińska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu),
  • Jakub Starzyński (Koło Naukowe UP w Krakowie),
  • Małgorzata Wielek-Mandrela (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Kuratorką konkursu jest Małgorzata Wielek-Mandrela, a za koordynację przedsięwzięcia odpowiada Krzysztof Marchlak.

Izabela Łęska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Łęska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje prace finalistów konkursu, wśród których znaleźli się: Magdalena Ablewicz, Martyna Borowiecka, Monika Brzegowska, Marta Czarnecka, Katarzyna Dyjewska, Artur Gutowski, Katarzyna Grudniewska, Edyta Hul, Janusz Jasiński, Aga Jot, Małgorzata Kaczmarek, Karolina Kardas, Anna Maria Kasprzak, Anna Kołacka, Aleksandra Liput, Izabela Łęska, Paweł Łyjak, Dawid Marszewski, Agnieszka Mastalerz / Michał Szaranowicz, Ignacy Oboz, Justyna Orłowska, Martyna Pająk, Karolina Pielak, Marek Rachwalik, Monika Rogalska, Dorota Stolarska, Martyna Szwinta, Michalina Trefon, Marzena Wąchała.

Trójka wyróżnionych uczestników prezentować będzie swe prace w Międzynarodowym Centrum Kultury o godzinie 18.00.

Zakłócenia / Umwelt
Od 18 stycznia do 2 lutego 2018 roku
Wernisaż i finał konkursu: 18 stycznia 2018 roku o godzinie 16.00
Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie
Prezentacja trzech wyróżnień: 18 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz