• 2018-01-15

Z Sewilli i ogrodów Aranjuez

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Piotra Gajewskiego zaprasza 20 stycznia do Studia Koncertowego Polskiego Radia na koncert pt. Z Sewilli i ogrodów Aranjuez w wykonaniu jednego z najwybitniejszych współczesnych gitarzystów Łukasza Kuropaczewskiego.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Łukasz Kuropaczewski, „Z Sewilli i ogrodów Aranjuez” (źródło: materiały prasowe)

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Łukasz Kuropaczewski, „Z Sewilli i ogrodów Aranjuez” (źródło: materiały prasowe)

Dwie z bardzo starannie dobranych kompozycji koncertu są inspirowane wprost muzyczną tradycją Iberii, trzecia zaś, najnowsza (Arioso e furioso Mikołaja Góreckiego z 2014 roku), odwołuje się do niej bardziej aluzyjnie, także poprzez dobór solowego instrumentu: gitary i właściwego jej brzmieniowego idiomu.

Łukasz Kuropaczewski, należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów swojego pokolenia. Jego światowa już sława, wszechstronność, techniczna perfekcja, piękno i szlachetność dźwięku inspirują wielu kompozytorów do tworzenia dedykowanych artyście dzieł – jest wśród nich Arioso e furioso. Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję. Utwór powstał na zamówienie Aliny Gruszki, dyrektora artystycznego 15. Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach w 2014 roku. Od chwili premiery to bardzo interesujące dzieło weszło do repertuaru Łukasza Kuropaczewskiego, który jest jego niezrównanym interpretatorem.

Wystąpią:

Łukasz Kuropaczewski – gitara
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Piotr Gajewski – dyrygent

Program:

Mikołaj Górecki Arioso e furioso. Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję
Joaquín Rodrigo, Concierto de Aranjuez
Georges Bizet 1 i 2 Suita z opery Carmen

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Łukasz Kuropaczewski, Z Sewilli i ogrodów Aranjuez
20 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dodaj komentarz