• 2018-01-15

Nowa wystawa na otwarcie nowej siedziby Fundacji Archeologia Fotografii

Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przeprowadzają się! Wspólnie otwierają nowe miejsce poświęcone fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o fragment archiwum Marka Piaseckiego. Stworzył ją czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii.

Fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa „ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.

Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkało się czternaście osobowości i wrażliwości – uczestnicy projektu są związani z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. – To był eksperyment, wystawa jest wynikiem procesu, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje – mówi Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty.

Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną. Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który rozpoczął się niedawno i będzie trwał kilka lat. Docelowo zdjęcia zostaną udostępnione publiczności na portalu internetowym.

Fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa będzie pierwszym wydarzeniem w kamienicy na Chłodnej 20, gdzie od stycznia przenoszą się dwie organizacje zajmujące się fotografią: Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos. W nowej siedzibie znajdzie się galeria / sala warsztatowa, archiwum, pracownia digitalizacyjna i siedziby obu instytucji. Kuratorzy i organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy 18 stycznia. Podczas wernisażu będzie można poznać zespół kuratorski i porozmawiać o kulisach pracy nad wystawą.

Mniej więcej. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego
Zespół kuratorski:Agnieszka Pajączkowska, Michał Czarnecki, Magdalena Gaładyk, Wanda Janakiewicz, Dominika Jaruga, Tomasz Kaczorowski, Szymon Karpiński, Joanna Kostana, Michał Kotowski, Radosław Kowalik, Agnieszka Pajączkowska, Alina Rudnicka, Joanna Sosnowska, Justyna Szybińska, Zofia Zwierzchowska-Hajnosz
Otwarcie: 18 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Od 19 do 31 stycznia 2018 roku
Nowa siedziba Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos, ul. Chłodna 20 w Warszawie

Dodaj komentarz