• 2018-01-15

Miód dla dakini

Miód dla dakinito ambitna bhutańska produkcja, która europejską premierę miała na ubiegłorocznym Berlinale. Reżyserka Dechen Roder opowiada współczesną historię zakorzenioną w lokalnych buddyjskich przypowieściach, łącząc je z nowoczesnym językiem kina – to mistyczne i kobiece oblicze czarnego kryminału, rozgrywającego się w otoczeniu urzekająco pięknych himalajskich lasów.

„Miód dla dakini” (źródło: materiały prasowe)

„Miód dla dakini” (źródło: materiały prasowe)

Mrukliwy Kinley prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej przeoryszy ukrytego w bhutańskich lasach klasztoru. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej przybyszki, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.

Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roden wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Drugoplanowym bohaterem historii jest także urzekająca górska przyroda, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamości.

Bhutańska kinematografia liczy sobie ledwie kilkanaście lat historii: limitowany dostęp do telewizji został tam wprowadzony w 1999 roku, pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany w całości przez bhutańską ekipę filmową powstał w 2003. Kino „najszczęśliwszego kraju świata” rozwija się jednak w obiecującym kierunku – obok inspirowanych filmami bollywoodzkimi i koreańskimi serialami produkcji telewizyjnych powstaje coraz więcej dzieł z powodzeniem prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, w udany sposób łączących lokalne tradycje estetyczne z uniwersalnym językiem kina. Miód dla dakini jest tego doskonałym przykładem.

Miód dla dakini, reż. Dechen Roder 
Premiera: 16 lutego 2018 roku
Pięć Smaków Kino Azji

Dodaj komentarz