Fotografia packshot – czym jest i jak przebiega proces wykonywania zdjęcia?

Fotografia packshot, nazywana zamiennie fotografią produktu, to zaawansowana forma realizacji ujęć o charakterze reklamowym, z wykorzystaniem najnowszych technologii obróbki zdjęć.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Ten rodzaj fotografii, jest wbrew pozorom niezwykle złożony i z reguły żmudny. Idealny packshot jest efektem wielu godzin zaawansowanej obróbki zdjęć i wybierania najlepszych ujęć. W poniższym artykule przedstawimy sposób jego realizacji i technologię, w oparciu o którą jest on wykonywany.

Grunt to dobre naświetlenie

Zdjęcia packshot wymagają stosownego naświetlenia. Dobrze oświetlone zdjęcie, daje dużo możliwości edytorskich. Zaciemnione, bądź przepalone ujęcia nie nadają się do późniejszego retuszu, który jest podstawą w przypadku zdjęć produktowych.

Jeśli mamy do czynienia z fotografowaniem dużych przedmiotów, poszczególne ich fragmenty fotografujemy osobno, w celu odpowiedniego naświetlenia każdego z nich. Dopiero na koniec są one łączone w programach retuszerskich.

Bez szparowania ani rusz

Kolejnym etapem realizacji fotografii packshot jest szparowanie. Za tą dziwną i skomplikowaną nazwą kryje się technologia obróbki zdjęć, polegająca na wycinaniu tła ze zdjęcia produktu. W tym celu, bardzo często stosuje się rozmaite podpórki, których zadaniem jest odseparowanie przedmiotu od podłoża i w ten sposób jego oddzielenie od tła.

Oczywiście z tak przygotowanego ujęcia “oczyszcza się” wszystkie pozostałości dodatkowych elementów pomocniczych, jak chociażby wspomniane podpórki.

Ostrość – podstawa w zdjęciu packshot

Rozmyte zdjęcia produktowe nie przyciągają tak bardzo uwagi, jak zdjęcia wyostrzone do perfekcji. W żargonie fotografów nazywa się je „żyletkami”, ze względu na dużą ostrość ujęć.

Stworzenie bardzo ostrego ujęcia wcale nie jest proste. Tak jak mówiliśmy wcześniej, bardzo istotne jest odpowiednie naświetlenie produktu. W celu zwiększenia ostrości, bardzo często fotografuje się różne elementy produktu, tworząc z tak przygotowanego materiału jedno ujęcie zbiorcze.

Wierne oddanie koloru

W procesie tworzenia zdjęć produktowych, niezwykle istotne jest wierne oddanie ich barwy. W tym celu, fotografowie bardzo często stosują wzorce kolorystyczne, dzięki którym produkt wygląda naturalnie.

Choć większość osób bagatelizuje ten problem, oddanie kolorystyki produktu jest szczególnie istotne z punktu widzenia Klienta, który zamawia produkt wyglądający tak, jak na zdjęciu.

Etapy realizacji zdjęć packshot

1. Zamówienie – obejmuje wysyłkę zdjęcia, z którego Klient jest niezadowolony. Rolą fotografa jest wykonanie nowego ujęcia, uwzględniającego oczekiwania fotografa.

2. Zdjęcia robocze – kolejnym krokiem jest wykonanie kilku zdjęć roboczych, wykonywanych bez dodatkowego oświetlenia. Ich rolą jest z reguły określenie kąta ustawienia fotografowanego produktu i sposobu jego usadowienia w ujęciu.

3. Focus Stacking – kolejnym etapem realizacji zdjęcia produktowego jest wykonanie go w technologii Focus Stacking. Polega ona na wykonaniu kilku ujęć, w których ostrość została ustawiona pomiędzy skrajnymi punktami obiektu. Te kilka ujęć, jest następnie składanych ze sobą, w celu stworzenia jednego, zbiorczego zdjęcia z maksymalną ostrością.

4. Oczyszczanie zdjęcia – w końcowym etapie realizacji fotografii, jest ona dokładnie czyszczona ze wszystkich niedociągnięć, takich jak kurz, brud, nierówności itd. W tym celu wykorzystujemy zaawansowane narzędzia edytorskie.

Podsumowując, choć wykonywanie ujęć packshot nie jest zbyt skomplikowane, z reguły należy do bardzo czasochłonnych a im mniejszy produkt, tym trudniej wykonać jego dokładne, ostre i perfekcyjne zdjęcie.

Dodaj komentarz