Eliza Kącka na dworze poetów

Eliza Kącka, autorka zbiorku prozy poetyckiej zatytułowanej Elizje, będzie gościem pierwszego w tym roku literackiego spotkania autorskiego w Dworze Artusa, które odbędzie się 17 stycznia.

Eliza Kącka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliza Kącka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Wróbel w swojej recenzji tak oto zachęca do przeczytania tej pozycji:

Nazwisko mało znane, tytuł enigmatyczny, objętość niewielka, wydawnictwo niszowe. I co ma zrobić czytelnik, spragniony jasnych komunikatów, ściskający w spoconej dłoni ciężko zarobione złotówki? Zainwestować czy nie? Na szczęście w opisie pojawia się słowo, które każdemu w głowie rezonuje i konotuje: „królewna (…) jej błękitnokrwiste panny zamieszkują ulotną krainę słowa”. Kogo nie ostrzegła okładkowa notatka Jana Gondowicza, ten mocno się zdziwi w trakcie lektury, która może zająć całe pół godziny. Inni, którym to nazwisko jawi się jako znaczące, uwięzną w Elizjach na dłużej i może pomyślą o księżniczce Anginie spod ręki Topora albo o królu, któremu Wolf Elbruch polecił patrzeć w morze.

Trochę tajemnicza, ale jednoznacznie zachęcająca jest opinia Agnieszki Wolny-Hamkało, która tak podsumowuje swoje wrażenia z lektury zbiorku:

(…) to prawdziwie dziwna książka. A czy może być coś przyjemniejszego niż czytanie dziwnych książek? Pomówmy otwarcie: raczej nie.

Eliza Kącka – ur. 1982 w Lidzbarku Warmińskim. Absolwentka polonistyki i międzyuczelnianych studiów humanistycznych. Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (FA-art, 2011). Opublikowała książkę Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa 2012). Stypendystka MNiSW, finalistka Nagród Naukowych „Polityki”. Doktor nauk humanistycznych (Nagroda Główna w Konkursie im. Inki Brodzkiej, 2016). Asystentka na Wydziale Polonistyki UW. Członkini Zarządu Głównego TLiAM. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej.

Spotkanie autorskie z Elizą Kącką
17 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz