Citymorphosis i Marek M. Berezowski w Krakowie

Fotobzik i Małopolski Ogród Sztuki serdecznie zapraszają 17 stycznia na spotkanie z cyklu Art Come Out! z Markiem M. Berezowskim – fotografem i antropologiem kultury.

Marek M. Berezowski – „Citymorphosis” (źródło: materiały prasowe)

Marek M. Berezowski – „Citymorphosis” (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie, które poprowadzi Joanna Kinowska w Sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki, będzie rozmową dotyczącą książki Citymorphosis , która miała swoją premierę 6 grudnia.

Książka fotograficzna Citymorphosis to opowieść o przemianach architektonicznych miast dawnego Bloku Wschodniego. Dokumentacja przemian od komunistycznego krajobrazu do współczesnych miast ery globalnego kapitalizmu i ukazanie podobieństw tych transformacji.

Unifikacja w procesie transformacji dzieje się niezależnie, czy jest to w Europie, czy w Azji, demokracji czy systemie autorytarnym. Jest to efektem podporządkowania planowania przestrzeni miejskiej logice wzrostu i zysku. Fotograf starał się, aby przedstawiona w Citymorphosis unifikacja krajobrazu nie tylko przybliżyła podobieństwa przekształceń. Chciał też, aby pomogła dostrzec powiązanie i uniwersalność zjawisk w globalnym świecie. Zdjęcia w książce są niepodpisane. Dzięki temu, choć złożona z pozornie odległych miejsc, różnych miast i państw, rzeczywistość przedstawiona w Citymorphosis może wydawać się jednym megamiastem.

Marek M. Berezowski – fotograf i antropolog kultury. Doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej WH UW, absolwent Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrodzony m.in. w konkursach prasowych BZ WBK Press Foto 2014 i 2016, laureat konkursu Leica Street Photo 2016, zdobywca dziesięciu honorowych wyróżnień konkursu IPA w 2016. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Prezentował prace między innymi podczas Miesiąca Fotografii w Los Angeles, The Boutographies – Rencontres Photographiques w Montpellier, na Festiwalu Photon w Walencji.

Citymorphosis. Spotkanie z Markiem M. Berezowskim
17 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz