• 2018-01-13

Po końcu fotografii

18 stycznia w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie odbędzie się wernisaż wystawy artystów młodego pokolenia Po końcu fotografii.

„Po końcu fotografii” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Po końcu fotografii” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu kilku lat fotografia zmieniła się nie do poznania. Z odzwierciedlającej rzeczywistość – choć podatnej na manipulację – techniki obrazowania stała się medium umożliwiającym dowolne kształtowanie obrazu oraz refleksję na temat granic postrzegalnego. Biorący udział w wystawie Po końcu fotografii artyści młodego pokolenia używają fotografii, przy czym przez fotografię należy tu rozumieć także techniki tworzenia obrazów cyfrowych. Techniki, które nie mają wiele, jeśli w ogóle cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Dobrym przykładem są fotorealistyczne CGI – Computer Generated Images, czy bliskie abstrakcji formy powstające w wyniku interwencji artystycznych w proces powstawania i postprodukcji obrazu fotograficznego. Ekspozycja w PGS Sopot pozbawiona jest nie tylko analogowych fineprintów, ram z muzealnym szkłem, cyfrowych wydruków, ale też diaseców i innych lambd. Wszystko rozgrywa się na ekranach. Przy czym Po końcu fotografii prezentuje szerokie spektrum postaw artystów od krytycznego post-dokumentu po konceptualną neofotografię i cyfrowe eksperymenty z formą. Artyści rozszerzają definicję fotografii tworząc obrazy na pograniczu technik komputerowych, animacji 3d i wideo.

Na ekspozycje złożą się prace artystów, takich jak: Agnieszka Antkowiak, Karol Komorowski, Zofia Krawiec, Witek Orski, Mateusz Sadowski, Tytus Szabelski, Justyna Wierzchowiecka.

Po końcu fotografii
Kurator: Adam Mazur
19 stycznia do 25 lutego 2018 roku
Wernisaż: 18 stycznia 2018 roku o godzinie 19.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz