Wystawa o ginących pracowniach

Narracja wystawy o ginących pracowniach skoncentrowana jest wokół środowiska artystycznego Saskiej Kępy, kształtowanego w okresie powojennym. Saska Kępa jako przestrzeń działalności wielu twórców stała się punktem wyjścia do badań, prowadzących do podjęcia działań na rzecz ratowania porzuconych, często zupełnie zapomnianych, spuścizn artystycznych.

 Wystawa o ginących pracowniach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa o ginących pracowniach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chcemy pokazać, jak wartościowym, a jednocześnie niesłusznie niedocenianym zjawiskiem jest sztuka wytwarzana w środowisku artystów zgromadzonych na Saskiej Kępie. Większość z tych pracowni naznaczona jest piętnem nie-mainstreamu, które zaczęliśmy nazywać „problemem ginących pracowni” – mówi Julia Kłosińska, jedna z koordynatorek projektu Inwentaryzacji Pracowni Artystycznych i kuratorka wystawy.

Wystawa to także próba pokazania, że upływ czasu działa na niekorzyść pracowni pozostawionych samym sobie. Dlaczego miejsca te nie mogą długo czekać na czyjeś zainteresowanie? Przede wszystkim dlatego, że po śmierci artysty przestrzeń, którą zajmują dzieła, zostaje poddana rewizji zagospodarowania. Rodzina lub miasto najczęściej chcą się pozbyć niepotrzebnie zagracających przestrzeń „kurzołapów” i rozdają spuściznę wielu polskim muzeom, rozbijając ją jako unikalny zbiór. W najgorszym wypadku dzieła ulegają zniszczeniu. I tak jedyne w swoim rodzaju zjawiska sztuki przestają istnieć w naszych umysłach, ponieważ nie zostały skatalogowane, nie mamy ich zdjęć, żadnych zapisów istnienia. Ostatnim następstwem tego ciągu jest przymusowa ignorancja i nieświadomość. Dlatego właśnie od kilku lat w Warszawie nasilają się ruchy próbujące przeciwdziałać smutnemu biegowi wydarzeń, zachowywać sztukę, póki istnieje, zapewniać odpowiednie warunki do jej przetrwania. Jednym z takich działań jest właśnie praca grona osób zaangażowanych w projekt Inwentaryzacji Pracowni Artystycznych.

Wystawa zorganizowana w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie pokazuje, czym zajmowali się wybrani artyści i jakie łączyły ich relacje. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ich twórczością oraz obejrzenia wybranych dzieł, zestawionych według klucza chronologicznego oraz problematycznego, uwzględniającego różnorodne pobudki tworzenia. Wystawa odbywa się w ramach Stypendium Artystycznego Warszawy 2017.

Spotkania towarzyszące:

  • 18 stycznia, godz. 18.00 – wykład Pracownie Artystyczne na Saskiej Kępie w latach 40’ i 50’
  • 21 stycznia, godz. 15.00 – wykład Ginące pracownie. Sytuacja w Warszawie
  • 24 stycznia, godz. 18.00 – wywiad Oczami właściciela pracowni
  • 26 stycznia, godz. 18.00 – spotkanie Projekt Inwentaryzacji Pracowni Artystycznych
  • 28 stycznia, godz. 17.00 – finisaż

Wystawa o ginących pracowniach
W ramach projektu Piękne Nieznajome Stypendium Artystycznego Warszawy 2017
Wernisaż: 14 stycznia 2018 roku, godz. 17.00
Wystawa trwa do 28 stycznia 2018 roku
(od poniedziałku do piątku – od godz. 13 do 20; od soboty do niedzieli – od godz. 11 do 20)
Dom Kultury Śródmieście – Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie

Dodaj komentarz