Łódzkie marzenia o metropolii

16 stycznia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się wykład z cyklu Łódź niepodległa. Dr inż. Błażej Ciarkowski wygłosi wykład pt. Marzenia o metropolii – architektura w 20-leciu międzywojennym.

„Łódź niepodległa” – grafika cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łódź niepodległa” – grafika cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze lata niepodległości to okres, kiedy Łódź zmienia swój dotychczasowy status miasta robotniczego, a władze i mieszkańcy dokładają starań, by „Ziemia Obiecana” stała się metropolią. W 1919 roku utworzono województwo łódzkie, a rok później w Łodzi została erygowana diecezja kościoła rzymskokatolickiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem była utworzenie garnizonu wojska polskiego w 1921 roku. Nowe funkcje miały charakter miastotwórczy i nie tylko wpływały znacząco na rosnący prestiż Łodzi, ale także determinowały rozwój oraz kolejne inwestycje.

Projektowano zarówno tanią zabudowę mieszkaniowej, mającą poprawić ogólne warunki życia, jak i budynki użyteczności publicznej, w tym gmachy reprezentacyjne. Niestety, wielu z nich nigdy nie zrealizowano, a koncepcje magistratu przy pl. Wolności czy Teatru Miejskiego w Parku Kolejowym do dziś skłaniają do refleksji „co by było, gdyby…”.

Pomimo tego ilość podjętych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz ukończonych realizacji unaocznia ambicje międzywojennej Łodzi, która aspirowała aby w niepodległej Polsce dołączyć do najważniejszych ośrodków miejskich.

Dr inż. arch. Błażej Ciarkowski – adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 roku obronił z wyróżnieniem dysertację doktorską dotyczącą twórczości Bolesława Kardaszewskiego i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Od 2012 do 2017 adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Laureat nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską związaną tematycznie z województwem łódzkim. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego.

Wykład Marzenia o metropolii – architektura w dwudziestoleciu międzywojennym
16 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz