• 2018-01-12

Natalia Korczakowska reżyseruje Biesy Fiodora Dostojewskiego

Po adaptacji Berlin Alexanderplatz Natalia Korczakowska znów sięga po wielką literaturę, klasykę powieści społecznej – Biesy Fiodora Dostojewskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 26 stycznia w warszawskim Studio Teatrgaleria.

Fiodor Dostojewski, „Biesy”, reż. Natalia Korczakowska (źródło: materiały prasowe teatru)

Fiodor Dostojewski, „Biesy”, reż. Natalia Korczakowska (źródło: materiały prasowe teatru)

Jakiekolwiek jest imię Idola – Lenin, Stalin, Hitler, Mao – tyran to zawsze karykatura zdewaluowanego Ojca. Absurdalni bojownicy rzucają się w wir masakry, by samemu pozostać przy życiu – tak mnożą się zbrodnie będące ojcobójstwami. Strażnicy ze stalinowskich łagrów, oprawcy Szoa, czerwoni gwardziści Mao, z błogosławieństwem swoich Partii mordują nie tylko własnych królów, ale również własne rodziny – bredzą o nowych początkach. Biesy, demony chcą zaszczepić w naszych głowach myśl, że zabójstwo przestało być zabójstwem i że jesteśmy wolni, zupełnie wolni aż po upojenie zabijania siebie i innych. To lekcja totalitaryzmu i nauka nieszczęścia. Czytajmy zatem, co mówi Aleksy Kiryłow, proroczy bies Dostojewskiego:

Człowiek właśnie dlatego był dotąd tak biedny i nieszczęśliwy, że bał się urzeczywistnić najdoskonalszą postać swojej woli; używał jej tylko pokątnie, jak uczniak. Jestem okropnie nieszczęśliwy, bo okropnie się boję. Zacznę,  i otworzę drzwi. To dzięki swej woli mogę okazać w najdoskonalszej postaci swoje nieposłuszeństwo i swoją wolność. Zabijam siebie, żeby udowodnić swoje nieposłuszeństwo i swoją nową wolność.

Realizatorzy:

Reżyseria: Natalia Korczakowska
Adaptacja: Adam Radecki i Natalia Korczakowska
Współpraca dramaturgiczna: Adam Radecki
Scenografia: Nicolas Grospierre, Olga Mokrzycka-Grospierre
Kostiumy: Marek Adamski
Reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński
Muzyka: Marcin Lenarczyk i Wojtek Zrałek-Kossakowski

Występują: Stanisław Brudny, Irena Jun, Tomasz Nosiński, Monika Obara, Anna Paruszyńska, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Halina Rasiakówna, Andrzej Szeremeta, Robert Wasiewicz, Krzysztof Zarzecki, Mirosław Zbrojewicz, Ewelina Żak

Fiodor Dostojewski, Biesy
Premiera: 26 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Studio Teatrgaleria w Warszawie

Dodaj komentarz