• 2018-01-11

Ości

Na afiszu Teatru Soho w Warszawie pojawił się nowy spektakl – Ości Pawła Miśkiewicza – oparte na głośnej powieści Ignacego Karpowicza. W obsadzie zobaczymy m.in. Iwonę Bielską i Romę Gąsiorowską-Żurawską.

„Ości”,reż. Paweł Miśkiewicz(źródło:materiały prasowe)

„Ości”,reż. Paweł Miśkiewicz(źródło:materiały prasowe)

(…) Czasem coś po prostu jest. Coś uwiera i zatruwa. Guzek na superego, rakowa narośl na tkance samoakceptacji, dziura w logice. Tego „coś” nie udaje się nazwać ani odmienić. Niedopasowanie i niewygoda nie poddają się obiektywizacji ni deklinacji. One są (…) – mówi Maja, jedna z bohaterek Ości.

W przedstawieniu zrealizowanym na kanwie głośnej powieści Karpowicza, Paweł Miśkiewicz przygląda się menażerii ludzkich osobowości.  W jego spektaklu poznamy neurotyczną Maję i jej męża Szymona, lewicową intelektualistkę Ninel i homofobicznego Norberta, pedantycznego Andrzeja i bałaganiarza Krzysia, przedsiębiorczego Maksa i drag queen Kim Lee. To współcześni nam mieszkańcy Warszawy, których uwiera własna przeciętność, usilnie podnoszona do rangi ekstrawagancji. Łączy ich plątanina relacji emocjonalnych i erotycznych oraz potrzeba autokreacji i ciągłego pisanie siebie na nowo. Bywają kapryśni, nadmiernie sarkastyczni i słodko-gorzko ironiczni.  Mimo to z chęcią ich poznacie i podążycie ścieżką ich losów. Dlaczego? To po prostu jedni z nas.

Po Idiocie Igora Gorzkowskiego z Agatą Buzek w roli Myszkina, to kolejne duże teatralne wydarzenie na NGO-sowej scenie prowadzonej przez Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło na terenie warszawskiego Soho Factory. Scenografia do spektaklu powstała według projektu Barbary Hanickiej,  a obsadę tworzą artyści zarówno ze świata teatru jak i filmu, a wśród nich Roma Gąsiorowska-Żurawska, Iwona Bielska, Marcin Kowalczyk, Szymon Czacki, Michał Wanio, Łukasz Garlicki, Hiroaki Murakami, Tomasz Włosok oraz Jan Rogaliński (uczeń Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty).

Ości, reż. Paweł Miśkiewicz
premiera: 18 grudnia 2017
kolejne spektakle: 13, 14, 15 stycznia 2018 roku, godz.19.30
Teatr Soho w Warszawie

Dodaj komentarz