Abstrakcje Karoliny Jaklewicz

Od 15 stycznia w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu prezentowana będzie wystawa malarki Karoliny Jaklewicz. Artystka tworząca sztukę abstrakcyjną na wrocławskiej odsłonie ekspozycji Konsekwencje zaprezentuje dzieła skupiające się wokół motywu linii.

Karolina Jaklewicz, „Na spokój” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jaklewicz, „Na spokój” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Linie są bliznami po koncepcjach. Widocznymi znakami myślenia. Znamy modernistyczne linie Le Corbusiera dające pewność i bezpieczeństwo, neoplastyczne linie Pieta Mondriana szukające harmonijnej struktury świata, ale też dekonstruktywistyczne linie Daniela Libeskinda – zagmatwane i drapieżne. Są linie racjonalne i intuicyjne. Są linie na spokój i na pokuszenie, narysowane i wypowiedziane. Słowem stawiamy linie-granice. Słowem otwieramy granice-linie. Linie segregują i budują wspólnoty. Wykluczają i przygarniają. W sztuce linia jest jednym z kluczowych środków formalnych. Artyści eksplorują jej właściwości wizualne i symboliczne w każdym możliwym kierunku. W niemożliwym także.

Są linie wrażliwe, czułe na najmniejsze zmiany i drgania. To linie-sejsmografy. W takie linie wyposażeni są niektórzy ludzie. Mają skórę na lewą stronę, silnie odczuwają każdy impuls. Ich ph nigdy nie jest neutralne i obojętne na świat. Oni reagują. Są linie ostro cięte lub idealnie płynne.  Linie te mają potencjał architektonicznego stwarzania przestrzeni, konstruowania układów czystej formy. Te linie prowadzą do światów idealnych. Takich o jakich marzymy. Linie-tęsknoty. Linie, o które wciąż walczymy.

Linie występują pod każdą szerokością geograficzną. Są demokratyczne i autorytarne. Mogą być narzędziem zbrodni i ocalenia. Trzymają świat w ryzach i powodują konflikty. Mają dwa końce lub dwa początki. Bądźmy optymistami. Nie róbmy z linii zamkniętego koła. Tak, sztuka abstrakcyjna jest zaangażowana – Karolina Jaklewicz.

Karolina Jaklewicz – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Malarstwa i Rzeźby). Dyplom z malarstwa (uzyskany w z wyróżnieniem w 2007 r. ) zrealizowała u prof. Stanisława Kortyki. Natomiast dyplom z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Wojciecha Kaniowskiego. W 2012 r. obroniła pracę doktorską na macierzystej uczelni. W 2016 roku została doktorem habilitowanym. Na przestrzeni lat 2000–2003 zrealizowała studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, (kierunek: Edukacja Artystyczna, specjalność: multimedia). Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunki i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest kuratorką programową Galerii Sztuki Socato, a także pomysłodawczynią i kuratorką ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew. Należy do międzynarodowej grupy artystów posługujących się językiem geometrii skupionych wokół Bożeny Kowalskiej.

Karolina Jaklewicz. Konsekwencje
Organizatorzy: Galeria Miejska we Wrocławiu, Galeria Sztuki Socato
Od 15 do 18 stycznia 2018 roku
Finisaż 18 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz