• 2018-01-10

Muzyczne Echo serca w POLIN

14 stycznia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie mieć miejsce wydarzenie na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego Echo serca. Wyjątkowi artyści zabiorą słuchaczy w dźwiękową podróż do korzeni muzyki – do ludzkiego organizmu: dźwięków serca i tętna oraz częstotliwości, które mają wpływ na emocje.

„Echo serca” (źródło: materiały prasowe POLIN)

„Echo serca” (źródło: materiały prasowe POLIN)

W wydarzeniu wezmą udział cenieni polscy muzycy – nagrodzony Paszportem Polityki Miłosz Pękala (Kwadrofonik), Bartosz Weber (Mitch & Mitch, Baaba), Wiktor Podgórski (wizualizacje) oraz gościnnie pianista Leszek Możdżer.

Program koncertu-seansu będzie podróżą przez różne stany emocji i świadomości, inspirowany muzyką współczesną, minimalizmem, ale także muzyką, kulturą i medycyną wschodu. Będzie to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie, tak artystycznie, jak i fizycznie.

W medycynie chińskiej i indyjskiej, do leczenia wykorzystuje się fale dźwiękowe, o częstotliwościach dopasowanych do poszczególnych części ciała ludzkiego lub konkretne zestawienia barwowe wpływające na psychofizyczny stan organizmu. Artyści implementują tę wiedzę na grunt współczesnej muzyki elektroakustycznej. Wykorzystując generatory analogowe stymulują publiczność niczym w trakcie seansu terapeutycznego. Grając na egzotycznym instrumentarium perkusyjnym, tworzą wokół niej eteryczną, relaksującą aurę. Warstwa rytmiczna zbudowana w oparciu o zapisy badań elektrokardiograficznych, wypełnia przestrzeń naturalnym pulsem. Całość opleciona jest wielopowierzchniową wizualizacją, pomagającą ujrzeć stymulujące dźwięki w postaci fal oraz zatopić się w wielobarwnej, kojącej przestrzeni.

Pękala/Weber/Podgórski to grupa artystów działających w środowisku sztuki określanej jako współczesna lub alternatywna. Miłosz Pękala (instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroniczne) znany jest ze swojej wrażliwości barwowej połączonej z wszechstronnością wykonawczą. Bartosz Weber (instrumenty elektroniczne) wysmakowanie estetyczne łączy z nowatorskim warsztatem twórczym. Wiktor Podgórski (video) ekspresję nowoczesnych mediów wizualnych kierunkuje w stronę emocjonalnego skupienia. Wspólnie stworzyli projekt naukowo-artystyczny łączący wiedzę o wpływie szeroko pojętego zbioru dźwięków na ludzkie ciało z własną wizją muzyki terapeutycznej.

Do udziału w koncercie artyści zaprosili pianistę i kompozytora Leszka Możdżera, który od lat bada muzyczne
aspekty transu – obecne praktycznie we wszystkich kulturach i religiach świata. Możdżer specjalnie na ten koncert zainstaluje w Muzeum POLIN dwa fortepiany w różnych strojach.

Koncert-seans Echo serca organizowany jest w ramach finisażu artystycznego wystawy czasowej Krew. Łączy i dzieli. Oprócz niego w programie znajdą się również spektakle teatralne, wykłady i warsztaty. Szczegóły na stronie internetowej Muzeum POLIN.

Koncert-seans Echo serca
14 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00
Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Dodaj komentarz