Wrastanie w nową Polskę

Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Sieć Ziem Zachodnich i Północnych i Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek, które odbędzie się 12 stycznia.

„Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi międzyludzkich, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę.

Opowie o nim wystawa plenerowa, którą będzie można oglądać na placu Solidarności w Szczecinie. Zgromadzono ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii prezentujące wybrane aspekty pierwszych kilku powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich
i Północnych.

Ekspozycja Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych (Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu, Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni w Poznaniu, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy).

Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego; za projekt scenograficzny odpowiada studio JAZ+ Architekci z Warszawy.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek
Kurator: dr Katarzyna Bock-Matuszyk
Od 12 stycznia do 25 lutego 2018 roku
Wernisaż: 12 stycznia 2018 roku o godzinie 17.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Dodaj komentarz