Dzikie Róże nagrodzone Złotymi Taśmami

Najnowszy film w reżyserii Anny Jadowskiej Dzikie róże otrzymał właśnie Złote Taśmy – nagrodę Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, polskiej sekcji FIPRESCI.

„Dzikie Róże” – plakat filmu (źródło: materiały prasowe producenta)

„Dzikie Róże” – plakat filmu (źródło: materiały prasowe producenta)

Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Co roku nagradzany jest polski i zagraniczny film wprowadzony na ekrany polskich kin w minionym roku. Złote Taśmy dla produkcji zagranicznej otrzymał w tym roku obraz Manchester by the Sea Kennetha Lonergana.

Wśród wcześniejszych laureatów nagrody znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego i Kieślowskiego.

Film Dzikie róże wszedł do kin 29 grudnia. Wcześniej otrzymał wiele nagród, między innymi 4 nagrody – w tym Nagrodę dla Najlepszego Filmu – na 27. Festiwalu Filmowym w Cottbus, prestiżową Stockholm Impact Award 28. Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Sztokholmie, Nagrodę Jury na 10. Festiwalu filmu polskiego KINOPOLSKA w Paryżu i Chicago Film Critics Award na 29. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Główna bohaterka filmu, Ewa (Marta Nieradkiewicz), zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci, a także czekanie na męża (Michał Żurawski), który pracując w Norwegii rzadko przyjeżdża do domu. Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tą chwilę „zapomnienia” przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią – na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zdecydowała się porzucić własne dziecko?

Producentem filmu jest Alter Ego Pictures, koproducentem CANAL+.

Złote Taśmy Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Laureaci: Dzikie Róże, reż. Anna Jadowska; Manchester by the Sea, reż. Kenneth Lonergan
5 stycznia 2018 roku
Warszawa

Dodaj komentarz