• 2018-01-09

Dialog o losie i duszy

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971) to tytuł wystawy, która 9 stycznia zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

„Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Vincenz, pisarz z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” od początku istnienia pisma, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Vincenz jest reprezentantem generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości.

Autorem scenariusza wystawy jest Jan A. Choroszy, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorami ekspozycji są: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Festiwalem im. Brunona Schulza oraz Gminą Wrocław.

Wystawa była prezentowana w wielu polskich uczelniach i instytucjach kultury. W Szczecinie będzie można ją oglądać do końca lutego.

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)
Kurator: Jan A. Choroszy
Od 9 stycznia do 28 lutego 2018 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR