Sześć metrów przed Paryżem

Instytut Architektury zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza – wykład Doroty Jędruch 6 m przed Paryżem – wpływy francuskie w polskiej architekturze lat 60. XX wieku.

fot. Jurand Jarecki, w depozycie Archiwum Architektów Biblioteki Śląskiej w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

fot. Jurand Jarecki, w depozycie Archiwum Architektów Biblioteki Śląskiej w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Choć po 1945 Nowy Jork ukradł Paryżowi modernistyczną stołeczność, powojenna Francja pozostawała dla wielu architektów z bloku sowieckiego miejscem artystycznych pielgrzymek i inspiracji.

Zarówno ze względu na tradycję awangardy, twórczość Le Corbusiera, w tym czasie właśnie realizującego swe architektoniczne manifesty, jak i realizowaną na dużą skalę publiczną politykę inwestycji mieszkaniowych, infrastrukturalnych i powojennych rekonstrukcji.

Francja była też tradycyjnym miejscem emigracji, więc siłą rzeczy sporo architektów znalazło się tu w czasie wojny i budowało środowisko, które chętnie gościło kolegów z kraju. To tutaj wielu polskich projektantów poznawało nowe technologie, materiały i rozwiązania. To między innymi stąd płynęła również kontestacja – nowe koncepcje modernizmu z kręgu Team X czy rewolta 1968.

Tytuł cyklu fotografii Eustachego Kossakowskiego, polskiego fotografa, który pozostawił jeden z najciekawszych portretów architektury Paryża lat 70-tych, został przywołany, aby podkreślić siłę i jakość polskiej kolonii artystycznej w Paryżu oraz jej wpływ na sztukę PRL

6 m przed Paryżem – wpływy francuskie w polskiej architekturze lat 60. XX wieku
Wykład Doroty Jędruch
12 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Dawny Hotel Cracovia w Krakowie

Dodaj komentarz