Pomnik Armii Krajowej u stóp Wawelu? Konsultacje w toku

Do 31 stycznia mieszkańcy Krakowa mogą wyrazić swoją opinię na temat projektu pomnika Armii Krajowej, którego powstanie planowane jest przy ul. Smoczej. Obecnie w tym miejscu stoi jego makieta.

Makieta pomnika AK pod Wawelem (źródło: materiały Miejskiego Centrum Dialogu)

Makieta pomnika AK pod Wawelem (źródło: materiały Miejskiego Centrum Dialogu)

Planowana nieopodal Wawelu – na Bulwarach Wiślanych, które obecnie służą rekreacji mieszkańców – budowa pomnika Armii Krajowej od samego początku budzi wiele kontrowersji.

Wielu sprzeciwia się planowanej lokalizacji czy formie pomnika. Uważają, że w Krakowie znacznie lepszą formą upamiętnienia Armii Krajowej byłoby stworzenie parku czy skweru im poświęconego. Zwolennicy pomnika pragną z kolei uhonorować bohaterów i uważają, iż nie ma ku temu miejsca godniejszego niż sąsiedztwo Wawelu.

Wątpliwości budzi nie tylko jego umiejscowienie – w polu widokowym Zamku – ale również forma.

W odpowiedzi władze miasta 19 grudnia 2017 roku ustawiły w miejscu planowanej lokalizacji na bulwarze Czerwieńskim przy ul. Smoczej pełnowymiarową makietę planowanego pomnika Armii Krajowej.

Makieta ma być prezentowana przez około dwa miesiące. Przez ten czas – do 31 stycznia – wszystkie osoby pragnące wyrazić swoją opinię na temat projektu pomnika mogą przesłać swoją opinię na e-mail Miejskiego Centrum Dialogu w Krakowie lub pocztą na adres:
Miejskie Centrum Dialogu
ul. Bracka 10
31-005 Kraków
z dopiskiem – „Budowa pomnika AK”

Formularz, za pomocą którego można wyrazić swoją opinię, znajduje się na stronie Miejskiego Centrum Dialogu.

Konsultacje w sprawie planowanej budowy pomnika AK
Od 19 grudnia 2017roku do 31 stycznia 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz