• 2018-01-08

Nowe Horyzonty Tournée w Krakowie

Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd najciekawszych filmów 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. W programie znalazło się siedem produkcji, które gościły na wrocławskim festiwalu, wielokrotnie nagradzane błyskotliwe debiuty i nowatorskie dzieła znanych twórców filmowych.

„Lato 1993” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lato 1993” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ceniony wrocławski festiwal ponownie gościć będzie w Kinie Pod Baranami. Podczas tegorocznego tournée, krakowscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć przede wszystkim debiuty nagradzane na międzynarodowych festiwalach. W programie znalazła się m.in. mocna, oparta na prawdziwych wydarzeniach Bliskość opowiadająca o porwaniu pewnego żydowskiego chłopaka. To pierwsza pełnometrażowa produkcja rosyjskiego reżysera Kantemira Bałagowa, będącego również autorem scenariusza. Bliskość zaprezentowano m.in. w sekcji Un Certain Regard podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie film zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI). Na ekranie pojawi się także poruszający portret dziecięcej żałoby czyli Lato 1993 Carli Simón. Uważne, ale i czułe spojrzenie reżyserki na losy małej bohaterki filmu spotkało się z uznaniem na festiwalu w Berlinie w 2017 roku, gdzie film uhonorowano nagrodą za najlepszy debiut.

 

W ramach przeglądu będzie można również zobaczyć rozgrywające się na przeciwległych krańcach świata baśniowe opowieści. Nie jestem czarownicą to historia 9-letniej dziewczynki oskarżonej o czary. Zambijska reżyserka Rungano Nyoni snuje swoją opowieść w absolutnie unikalnym stylu, balansującym pomiędzy patosem a niecodziennym humorem. W rozgrywającym się w pokrytej śniegiem Danii filmie Zimowi bracia Hlynura Pálmasona kamera towarzyszy dwóm braciom, robotnikom, podczas ich codziennej, fizycznej pracy. Z pomocą zachwycającego obrazu i czarnego humoru, reżyserowi udało się stworzyć mroczną, fantasmagoryczną opowieść, w której pojawia się jednak promyk nadziei.

Obok młodych reżyserów w programie tournée pojawią się uznani twórcy kina autorskiego. Fani twórczości Bruno Dumonta nie mogą przegapić pokazu filmu Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc, w którym reżyser przedstawia nowe spojrzenie na ikoniczną postać francuskiej historii. W charakterystyczny dla siebie sposób Dumont łamie konwencje. Porzucając dobrze znaną część losów Dziewicy Orleańskiej, reżyser wykorzystuje swoją wizję dzieciństwa bohaterki do komentarza na temat relacji między religią a przemocą. Całość dodatkowo okrasza współczesną muzyką, ekscentryczną choreografią i humorem. Na drugim biegunie filmowego stylu znajduje się Šarūnas Bartas, który w swoim najnowszym filmie Szron zaprezentuje poruszającą i bardzo oszczędną w środkach opowieść o wojnie na Ukrainie. Jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli nowego pokolenia litewskich twórców filmowych tym razem opowiada o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają na ogarnięte wojną tereny z pomocą humanitarną. Słynący z unikalnego stylu i zamiłowania do kina kontemplacyjnego filipiński reżyser Lav Diaz przedstawi historię kobiety opuszczającej więzienie, w którym przebywała przez 30 lat za przestępstwo, którego nie popełniła. Snującą się powoli opowieść Diaz zamknął w precyzyjnie skonstruowanych, czarno-białych kadrach i skłaniających widza do zatrzymania się i refleksji długich ujęciach. Podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, Kobietę, która odeszła nagrodzono Złotym Lwem dla najlepszego filmu.

„Nie jestem czarownicą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie jestem czarownicą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowe Horyzonty Tournée 2018
Od12 do 18 stycznia 2018 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz