• 2018-01-08

Tajemnice Pałacu Kultury i Nauki

Ikona architektury, najbardziej charakterystyczne miejsce w Warszawie – PKiN jest budynkiem tak znanym, że aż przeźroczystym. Żadna szkolna wycieczka do stolicy nie mogła się odbyć bez wizyty na 30. piętrze – taras widokowy i windy, których przyspieszenie powoduje drżenie w żołądku. Jednak Pałac to coś znacznie większego.

Fot. Jacek Fota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jacek Fota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Są w nim przestrzenie publiczne, otwarte na osoby z zewnątrz, jak sala kongresowa, basen, kawiarnie i muzeum, ale Pałac ma też ciemną stronę – zamknięta dla zwiedzających: biura, pracownie, warsztaty techniczne, podziemia i Koci Raj. To wszystko, co jest potrzebne, aby ten gigantyczny budynek mógł normalnie funkcjonować.

Jacek Fota jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki i uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. W latach 2013–2014 fotografował te miejsca, tworząc narracje o wewnętrznym życiu Pałacu i ludziach, dla których jest on czymś więcej niż tylko wyświechtanym symbolem stolicy.

Spędziłem tam tyle czasu, że trudno po prostu uciąć wszystko tak z dnia na dzień – mówi Jacek Fota. Chociaż projekt PKiN został wydany w formie książki w 2015 roku, jednak „relacja” z pałacem ciągle trwa. Nadal chodzę do Pałacu, chociaż od momentu, kiedy skończyłem zdjęcia, już nie tak często. Wciąż leży tam jednak mój statyw. Tam też umawiam się na kawę i większość spotkań. Od czasu do czasu odwiedzam również pana Janka, krawca z Teatru Dramatycznego, u którego poprawiam ubrania. Wpadam też kogoś odwiedzić, na herbatę, zwyczajnie pogadać. Lubię to miejsce i ludzi, których tam poznałem.

Wystawa PKiN w Miejscu przy Miejscu 14 podzielona jest na dwa rozdziały. Pierwszy, zaprezentowany w listopadzie 2017, poświęcony był samemu budynkowi – jego konstrukcji, przemianą i niedostępnym przestrzenią. Drugi rozdział, którego otwarcie nastąpi 11 stycznia, ukaże ludzi, których życie połączone jest z życiem Pałacu. Część fotografii zaprezentowanych na wystawie w MpM14 nie była wcześniej prezentowana, dzięki czemu nawet osoby znające dobrze książkę fotograficzną Jacka Foty, odkryją dodatkowe, jeszcze bardziej pogłębiające narracje.

Fot. Jacek Fota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jacek Fota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota – fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej PKiN (2015), także autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętego w książce Some Things are Quieter than Others (2014). Laureat 3. miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013), stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Związany jest z agencja Anzenberger z Wiednia.

Jacek Fota. PKiN
Od 11 stycznia do 2 lutego 2018 roku
Druga odsłona: 11 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

1 komentarz do artykułu “Tajemnice Pałacu Kultury i Nauki”

  1. Konrad

    No cóż… pierwszy był Tomek Wolski który w 2012 roku pokazał film dokumentalny o PKiN.

Dodaj komentarz