Czy wątpienie można zwizualizować?

Najnowsza wystawa After Positive Macieja Gąbki w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia podejmuje temat wątpienia i stawia pytanie o jego miejsce w codzienności. Artysta, który jest finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2016, zaprezentuje 7 minimalistycznych obiektów, będących rozwinięciem jego pozytywowo-negatywowej metafory poznawania rzeczywistości. Młody twórca wykorzystuje w ten sposób medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii a nawet fizyki.

Maciej Gąbka, „Untited V”, z serii „After Positive” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Gąbka, „Untited V”, z serii „After Positive” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy wątpienie można zwizualizować? Wystawa After Positive jest materialną próbą pokazania, z jaką łatwością ulegamy powszechnemu złudzeniu, iż zmysły w zupełności wystarczą, aby poznać całokształt otaczającej nas rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że rzeczy, byty i zjawiska, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste, posiadają więcej odcieni niż moglibyśmy przypuszczać.

Styczniowa wystawa w Pawilonie Sztuki jest w pewnym sensie zachętą i pochwałą wątpienia. Wątpienie i pytanie o prawdę odkrywają bowiem skutecznie wielowymiarowość otaczającego nas świata. Co ciekawe, są one także podstawowymi narzędziami filozofii. W ten sposób siedem obiektów, wykonanych w charakterystycznej dla Macieja Gąbki stylistyce, stawia odbiorcę w takim samym punkcie, jak każdego z wielkich myślicieli – na początku procesu poznawania.

Maciej Gąbka [...] stawia nas w sytuacji permanentnego wątpienia i zadawania pytań o (nie)obecność. Wymaga od nas aktywności, ponieważ jego prace balansują pomiędzy materialnością a dematerializacją. Grają z naszymi skłonnościami do stwierdzania czy opartego na pewności oznajmiania, że coś jest lub czegoś nie ma. W konsekwencji wskazują na wątpienie jako inspirujący i pozytywny aspekt ludzkiej kondycji.

Marta Smolińska, After Positive: pochwała wątpienia (fragment wstępu do katalogu wystawy)

Maciej Gąbka (ur. 1993) – ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, kierunek Grafika Warsztatowa. W 2017 roku obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski Różnia w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego. Prace głównie realizuje w technikach graficznych oraz instalacji. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Finalista 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureat Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na X Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestnik Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, trzykrotny stypendysta rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nominowany do nagrody za najlepszą teoretyczną pracę magisterską na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Maciej Gąbka. After Positive
Od 11 stycznia do 23 lutego 2018 roku
Wernisaż: 11 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia w Warszawie

Dodaj komentarz