• 2018-01-05

Frik Muzik Festival 2018

Po kilku latach przerwy ponownie odbędzie się Frik Muzik Festival. 23 lutego we wrocławskim Starym Klasztorze wystąpi: Zacier, Łydka Grubasa i Woda Ski Bla.

Frik Muzik Festival 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Frik Muzik Festival 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza edycja Frik Muzik Festival w 2010 z udziałem gwiazdy stylu humppa, zespołu Eläkeläiset z Finlandii, zakończyła się totalną demolką sceny, upadkiem festiwalu na kilka lat oraz zamknięciem legendarnej sali Wytwórni Filmów Fabularnych.

Zacier to zarazem nazwa zespołu i pseudonim artystyczny lidera, Mirosława Jędrasa. Jest on autorem tekstów i muzyki, w zespole śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych, prywatnie jest lekarzem i pracuje w warszawskim szpitalu. Na koncertach towarzyszą mu regularnie syn Michał Mrufka Jędras na instrumentach perkusyjnych i Andrzej Dziarski Matuszczak na gitarze. Po ostatnim, entuzjastycznie przyjętym albumie Skazany na Garnek, w tym roku światło dzienne ujrzał nowy krążek artysty, zatytułowany Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki. Płyta nagrana została wraz z muzykami projektu Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia, w którym uczestniczą między innymi znani z Elektrycznych Gitar Aleksander Korecki i Tomasz Grochowalski, oraz Wojciech Ruciński. Nagrania realizowali zaś Wojciech Jabłoński, muzyk Kultu, oraz Kajetan Aroń.

Jedną z pierwszych piosenek Zacieru był utwór Odpad Atomowy, którą później wykonywał Kazik Na Żywo oraz Elektryczne Gitary. Z kolejnych płyt pochodziły takie „andergrandowe” przeboje, jak Kebab w cienkim cieście, Niedźwiedź Janusz czy Przypowieść o rybach marnotrwanych. Oprócz płyt wydanych przez wytwórnię, Zacier regularnie nagrywa we własnym studio i udostępnia utwory za darmo na swojej stronie internetowej.

Łydka Grubasa powstała w 2002 roku jako muzyczny żart stanowiący alternatywę dla „tru metalowej” codzienności muzyków. Od zawsze zespół wykonywał mieszankę stylów muzycznych, z przewagą rocka i metalu. Wszystko to okraszone dosadnym, humorystycznym, polskim tekstem. Zespół na koncie ma trzy studyjne albumy – Bąż Woa (2010), Perpetuum Debile (2013) i O-dur C-ból (2017), wyraźnie ukazujące dorobek muzyczny i tekstowy muzyków. Łydka do maja 2017 roku zagrała niemal trzysta koncertów w całej Polsce, zahaczając między innymi o Przystanek Woodstock, mnóstwo klubów, przeglądów i eventów o zasięgu lokalnym oraz krajowym.

Wodka Ski Bla – zespół powstał w worku ze skrzyżowania łodzi podwodnej z brojlerem – dziką rasa kurczaka jutlandzkiego. W Paryżu bądź Poznaniu. Niestety nie można do tego dojść ze względu na pisownię litery „ó” w wyrazie „kołek”. Pierwszy utwór skomponowano ze względu na wycieczkę na Martynikę. Kariera muzyczna rozwija się nadal w kierunku określonym jedynie symbolicznie przez pieśniarzy i tańca z Kowalewa – województwo pomorskie, trzeci słup od lewej. Wpływy wczesnobengalskokrasnoludzkopiękne, z dużym naciskiem na przednie koło psa.

Frik Muzik Festival 2018
23 lutego 2018 roku, godz. 20.00
Sala Gotycka w Starym Klasztorze
Wrocław, ul. Purkyniego 1

Dodaj komentarz