• 2018-01-05

Przebudzenie wiosny – dyplom aktorski łódzkiej Filmówki

5 stycznia Teatr Studyjny w Łodzi pokaże spektakl dyplomowy studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi pt. Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda. Przedstawienie wyreżyserował Kuba Kowalski.

Frank Wedekind, „Przebudzenie wiosny”, reż. Kuba Kowalski (źródło: materiały prasowe)

Frank Wedekind, „Przebudzenie wiosny”, reż. Kuba Kowalski (źródło: materiały prasowe)

Spektakl pokazano po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie, Maroko (grudzień 2017). Zespół spektaklu wrócił aż z 3 nagrodami: za najlepszą aktorską kreację żeńską dla Karoliny Bruchnickiej, za scenografię dla Agaty Skwarczyńskiej oraz za reżyserię dla Kuby Kowalskiego.

Frank Wedekind napisał Przebudzenie wiosny w 1891 roku. Zbulwersował krytyków, do premiery nie doszło. Przez piętnaście kolejnych lat cenzura skutecznie się nim opiekowała. Spektakl wystawiony w 1906 roku szokował – bezkompromisowym oskarżeniem ówczesnej obyczajowości, wywyższeniem tematu ludzkiej seksualności, która prowadzić może nawet do tragedii. Dziś tekst już nie szokuje – jednak mimo swoich ponad stu lat – nada porusza aktualnością.

Pokazujemy proces inicjacji seksualnej, bolesnego wykluwania się tożsamości młodych ludzi. To proces nieunikniony, zawsze bolesny, dla wielu wręcz ekstremalny. Budzimy się – wybuchamy, jak wybucha Wiosna z tytułu Wedekinda – mówi Kuba Kowalski.

Kuba Kowalski był asystentem m.in. Bogdana Hussakowskiego i Krystiana Lupy. Reżyserował na wielu polskich scenach teatralnych m.in. w Teatrze Wybrzeże, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, czy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. Na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi spotyka się ze studentami aktorstwa – ludźmi z tego samego pokolenia.

Występują: Anna Biernacik, Karolina Bruchnicka, Adrian Brząkała, Jakub Gola, Patryk Kabała, Magdalena Wieczorek, Jakub Zając, Aleksandra Skraba (III rok studiów) oraz gościnnie Mirosław Henke.

Frank Wedekind, Przebudzenie wiosny
Premiera: 5 stycznia 2018 roku, godz. 19.07
Kolejne spektakle: 6, 7 i 14 stycznia, godz. 20.30
Teatr Studyjny, Szkoła Filmowa w Łodzi

Dodaj komentarz