• 2018-01-05

BZ WBK Press Foto 2017 w Galerii Zamojskiej

5 stycznia Bank Zachodni WBK i BWA Galeria Zamojska zapraszają na wernisaż ostatniej już wystawy zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto.

Luc Kordas, BZ WBK Press Foto 2017, II miejsce, Kultura i sztuka – fotoreportaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Luc Kordas, BZ WBK Press Foto 2017, II miejsce, Kultura i sztuka – fotoreportaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Są to najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów prezentowane w sześciu kategoriach konkursowych: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Natura, Sport i Portrety. Zostały wybrane spośród blisko 8 tysięcy zgłoszonych na konkurs. Wyboru tych najlepszych dokonało jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek.

Dzięki niezwykłym zdjęciom najlepszych polskich fotoreporterów możemy poczuć radość publiczności na Open’er Festivalu, złość protestujących kobiet, emocje kibiców sportowych, strach i niepewność ludzi z terenów ogarniętych wojną. Możemy również pooddychać świeżym powietrzem ze zdjęcia Beaty Zawrzel zrobionym w Katowicach lub też poczuć zapach krakowskiego smogu na zdjęciu Joanny Mrówki – powiedział Grzegorz Karwat, dyrektor 1 Regionu Banku Zachodniego WBK w Zamościu.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 roku w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Szymon Barylski, BZ WBK Press Foto 2017, Zdjęcie Roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Barylski, BZ WBK Press Foto 2017, Zdjęcie Roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.

Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Od 5 do 6 stycznia, w ramach wystawy, odbędą również się warsztaty fotograficzne Powrót do źródeł, które poprowadzi Waldemar Kompała, juror tegorocznej edycji BZ WBK Press Foto. Podczas warsztatów odbędzie się konkurs na najlepsze zdjęcie. Nagroda główna to aparat Instax mini 70 w filmem. Przewidziane są również nagrody dodatkowe.

Aparat Instax mini 70 to również nagroda dla autora najlepszej recenzji wybranego zdjęcia lub fotoreportażu prezentowanego podczas wystawy. Szczegóły konkursu będą dostępne w Galerii na jednej z plansz konkursowych.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK a partnerem technologicznym Fujifilm.

Wystawa BZ WBK Press Foto 2017
Od 5 do 25 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 5 stycznia 2018 roku o godzinie 17.00
Warsztaty: 5 do 6 stycznia 2018 roku
BWA Galeria Zamojska
Zamość

Dodaj komentarz