Bajki i baśnie japońskie kolejny raz w Krakowie

7 stycznia rozpocznie się kolejna edycja cyklu spotkań Bajki i baśnie japońskie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskie Manggha w Krakowie.

„Bajki i baśnie japońskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bajki i baśnie japońskie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Bajki i baśnie japońskie został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.

Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend. Na początku tych wydanych już w Polsce. Równolegle Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zwróciło się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.

Po przeczytaniu kilku tekstów, dzieci wraz z opiekunami biorą udział w dopasowanych do tematu bajek warsztatach: origami, kaligrafii, tworzenia pieczątek, zabawy w oparciu o japońskie techniki plastyczne.

„Bajki i baśnie japońskie” – plakat pierwszego spotkania (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bajki i baśnie japońskie” – plakat pierwszego spotkania (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na spotkanie z japońskimi tradycjami kulinarnymi – zacznie się ono od opowieści o ryżu, podstawie japońskiej kuchni. A w kolejnych miesiącach na dzieci i dorosłych czekają smaczne niespodzianki i zaskakujące inspiracje z Japonii.

Spotkania będą odbywały się w kolejne niedziele 2018 roku: 7 stycznia, 4 lutego, 4 marca, 15 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca, 2 września, 7 października, 4 listopada, 2 grudnia.

Na spotkanie z bajkami i do udziału w warsztatach upoważnia bilet na wystawę (bilet rodzinny) zakupiony w danym dniu. Więcej na temat cyklu można przeczytać w serwisie Wydarzenia O.pl.

Bajki i baśnie japońskie 2018
Autorki i koordynatorki projektu:
Wioletta Laskowska-Smoczyńska, Katarzyna Nowak
Od 7 stycznia do 2 grudnia 2018 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz