Adam Rzepecki w Galerii Bielskiej BWA

W Bielsku-Białej prezentowane będą prace Adama Rzepeckiego powstałe w ciągu trzech ostatnich lat. Będą to m.in. malarstwo, obiekty, wideo, fotografia.

Adam Rzepecki, „Natura morte”, rysunek, kolaż, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Rzepecki, „Natura morte”, rysunek, kolaż, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Bielskie BWA zobaczymy prace, które powstały na granicznym wybrzeżu Pacyfiku, po stronie Meksyku i po stronie USA; obrazy w wytłaczanym na mokro papierze z cyklu Czerwie. Tragedia antyczna o życiu, miłości, zdradzie i śmierci, instalacja dźwiękowa Mury Jerozolimy oraz instalacja – rzeźba do czytania pt. Dziękujesz unicestwieniu – przygotowana specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA.

Fragment wywiadu Reguły są po to, aby je łamać; Dobromiła Błaszczyk rozmawia z Adamem Rzepeckim, Marcinem Gieratem i Piotrem Lutyńskim: W momencie, kiedy moje kontakty z Łodzią Kaliską rozluźniły się, zacząłem drążyć te tematy, które zawsze mnie interesowały. Bądź co bądź praca w grupie, gdzie pięciu ludzi/artystów musiało dojść na zasadzie kompromisu do wspólnej pracy, wspólnej idei, to zawsze była rezygnacja z części siebie, aby powstało coś wspólnego. Każdy musiał poświęcić część swojej indywidualności. Teraz pomyślałem, że będę tworzył prace, które sprawiają mi radość, niezależnie czy to będą realizacje udane czy nie, dobre, złe, głupie czy mądre. Robię to przede wszystkim dla siebie, dlatego też kontakt z naturą stał się tak mocnym elementem mojej twórczości. Dlatego podróżuję, odnoszę prace do natury, odrysowuję jej cienie, łapię ich istotę − o ile to w ogóle możliwe.

Adam Rzepecki (ur. 1950 w Krakowie) − polski artysta performer, twórca rzeźb i instalacji, fotograf, autor filmów. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W pierwszej połowie lat 80. współtworzył Kulturę Zrzuty, ogólnopolski alternatywny ruch młodej sztuki wyznaczającej „trzecią drogę” w ówczesnej dwubiegunowej polityczno-społecznej sytuacji. Współzałożyciel i członek grup artystycznych Łódź Kaliska i Stacja Pi.Stacja.

Adam Rzepecki, „Natura morte”, rysunek, kolaż, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Rzepecki, „Natura morte”, rysunek, kolaż, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniu wernisażu − 10 stycznia, o godz. 16.30 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wykład Marka Grygla o twórczości Adama Rzepeckiego pt. Obiektywność środków wizualnego bombardowania. Marek Grygiel jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kurator Małej Galerii w Warszawie (1979−2005), kurator programu fotografii CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (1990−2015). W latach 1995−2017 fotoedytor „Gazety Wyborczej”. Od 1992 roku wydawca i redaktor magazynu o fotografii „Fototapeta” (od 1997 roku w wersji online).

Uroczyste otwarcie wystawy 10 stycznia rozpocznie się o godz. 18.00. Wernisaż uświetni koncert pt. Czerwie. O życiu, miłości i śmierci inspirowany poematem Joanny Oparek, z muzyką Joachima Mencla na lirze korbowej. Joanna Oparek − poetka, pisarka, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie, powieści oraz sztukę teatralną. Współpracuje z nową niezależną sceną teatralną w krakowskiej galerii Otwarta Pracownia. Joachim Mencel − muzyk jazzowy, pianista, kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi klasę fortepianu jazzowego w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz w Krakowskiej Akademii Muzycznej.

Adam Rzepecki. XOTED / KYWDO
Od 10 do 28 stycznia 2018 roku
Wernisaż: 10 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz