• 2018-01-04

W Przedmieściu Dybuk Rzeszowski An-skiego

7 i 21 stycznia rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza na nową wersję spektaklu Dybuk Rzeszowski wg dramatu Szymona An-skiego w reżyserii Anety Adamskiej.

Szymon An-ski, „Dybuk Rzeszowski”, reż. Aneta Adamska, fot. P. Wiśniewski (źródło: materiały prasowe teatru)

Szymon An-ski, „Dybuk Rzeszowski”, reż. Aneta Adamska, fot. P. Wiśniewski (źródło: materiały prasowe teatru)

Dybuk Rzeszowski to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma… Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima poprowadził nas w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej. Pragniemy również przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkamy po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto – Reishę.

Realizatorzy:

Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
Scenografia: Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski oraz Szymon Tadla, Marek Telwach

Występują: Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

Szymon An-ski, Dybuk Rzeszowski
7 i 21 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Przedmieście w Rzeszowie

Dodaj komentarz