Ptakologia, czyli mądre ptaki

Seria EKO wydawnictwa Marginesy zdobyła sobie już wielu zwolenników, a w styczniu ukaże się w niej nowa książka Sy Montgomery pt. Ptakologia.

Sy Montgomery, „Ptakologia” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Sy Montgomery, „Ptakologia” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Tym razem Sy Montgomery – przyrodniczka, autorka licznych programów przyrodniczych i książek – zajęła się jednym ze swoich ulubionych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych gatunków zwierząt – ptakami. Opisuje ich zwyczajne, ale i całkiem nieznane odmiany, pokazuje, że pomimo różnych ścieżek ewolucyjnych można znaleźć wiele podobieństw między tymi stworzeniami i ludźmi.

Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), stada gołębi (których heroizm podczas wojen nie raz został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje niezbadana), błyskotliwe wrony (które doskonale przystosowały się do życia w mieście, a nawet wykorzystują nas do swoich celów), nieustraszone sokoły (nieustraszeni i precyzyjni łowcy), tańczące papugi (które nie tylko mają doskonałe wyczucie rytmu, ale także potrafią mówić, liczyć i kłamać), pisklęta kolibrów (najmniejsze i najszybsze ptaki świata, które jako jedyne umieją latać do tyłu) oraz kazuar, zabójczo żywy dinozaur (gdy się zdenerwuje, potrafi wyskoczyć na półtora metra i rozpłatać człowieka kilkunastocentymetrowym szponem).

Okazuje się, że ptaki są znacznie dziwniejsze i bardziej wspaniałe, niż moglibyśmy przypuszczać, a zarazem zaskakująco do nas podobne.

Mimo odmiennych ścieżek ewolucyjnych ptaków i ludzi, zarówno one, jak i my mamy takie same pokłady emocji i zdolności intelektualne, które pozwalają nam się nie tylko ze sobą komunikować, ale także tworzyć głębokie więzi.

Sy Montgomery, Ptakologia
Premiera: 17 stycznia 2018 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz