Malarstwo jako imperatyw, impuls i cel

Od 11 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentowana będzie wystawa pt. Malując. Na ekspozycję złożą się prace Urszuli Wilk i Eugeniusza Minciela. Wystawę, której kuratorem jest Mirosław Jasiński, można oglądać do 25 lutego.

Urszula Wilk, Seria Bluemetrie nr 13, płótno, akryl, olej, 200 x 175 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urszula Wilk, Seria Bluemetrie nr 13, płótno, akryl, olej, 200 x 175 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Malując z jednej strony jest retrospektywą prac znanych malarzy pokazującą pełen rozmach i paletę środków wyrazu artystów, którzy rozwijali się i eksperymentowali przez lata swojej malarskiej pracy. Z drugiej zaś – ekspozycją prac najnowszych, przygotowywanych właśnie z myślą o pierwszej wspólnej wystawie artystów. W sumie w przestrzeniach Muzeum Architektury zawiśnie nawet kilkaset prac.

Jak zaznacza kurator wystawy Mirosław Jasiński, choć prace prezentowane są wspólnie, opowieści artystów są równoległe; intencją organizatorów było raczej wydobycie tej odrębności i jednoczesnej autentyczności twórczej niż ich zestawiania czy porównywania.

O ile Wilk w swoim malarstwie analizuje bowiem relacje między światłem i cieniem, przestrzenią i jej brakiem, geometrią i asymetrią, o tyle Minciela zajmuje raczej gest i potencjał malarskiej ekspresji oraz pytanie dokąd te środki mogą go zaprowadzić. Wspólna obojgu pozostaje zaś idea malarstwa rozumianego nie tylko jako dziedzina sztuki, ale rodzaj imperatywu, impulsu i celu – mówi Jasiński.

Organizatorami wystawy są Galeria Miejska we Wrocławiu i Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Malując. Urszula Wilk i Eugeniusz Minciel
Kurator: Mirosław Jasiński
Od 11 stycznia do 25 lutego 2018 roku
Wernisaż: 11 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz