• 2018-01-04

Jerozolima utrwalona

W Centrum św. Jana w Gdańsku prezentowana będzie wystawa fotografii z kolekcji École Biblique et Archéologlique Française w Jerozolimie. Na otwarcie ekspozycji Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 8 stycznia.

„Jerozolima utrwalona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jerozolima utrwalona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kolekcji dominikańskiej biblioteki École Biblique et Archeologique Française de Jérusalem, najstarszej katolickiej uczelni w Jerozolimie (1890) jest ponad 15 tysięcy fotografii wykonanych w różnych technikach fotograficznych, zdigitalizowanych przez o. Jean-Michela de Tarragon OP.

Prezentowane na wystawie zdjęcia w większości zrobione są przez zakonników i ukazują Jerozolimę końca XIX wieku. To unikalna wystawa ukazująca monumentalne piękno miasta z kamienia, które oparło się działaniom ludzi i czasu, pełne zadumy nad sobą, opowiadające o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, religii i świeckości.

Do zbiorów trafiły również fotografie z innych instytucji lub od osób prywatnych, chcących uchronić je przed zniszczeniem.

Pomysłodawcą wystawy jest Janusz Makuch. Za opracowanie zbiorów odpowiedzialny jest Jean-Michel de Tarragon Op, a producentem wystawy – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Ekspozycja powstała przy współpracy Małgorzaty Dziedzic, Damiana Nowaka oraz Pawła Trzopka Op.

Parterami wydarzenia zostały Instytut Francuski w Krakowie i Konsulat Generalny w Krakowie.

Jerozolima utrwalona
Kurator: Iza Wałek
Od 8 stycznia do 9 lutego 2018 roku
Wernisaż: 8 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00
Centrum św. Jana w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz