• 2018-01-04

Un posed Ny – Nowy Jork bez pozowania

Un-Posed NY to wystawa kilkudziesięciu zdjęć Ani Kłosek i Damiana Chrobaka z Nowego Jorku. Są to prace dokumentalne, wyrastające z fotografii ulicznej – niepozowane i wykonane w miejscach publicznych. Wystawę będzie można oglądać od 10 stycznia w warszawskiej Galerii ZPAF.

„Un Posed NY”( źródło: materiały prasowe galerii)

„Un Posed NY” ( źródło: materiały prasowe galerii)

Czy znacie bardziej obfotografowane miasto niż Nowy Jork? Mekka fotografii ulicznej, znajome i rozpoznawalne, nawet gdy w nim nigdy nie byliście. Un-Posed NY to spojrzenie dwojga fotografów na to miasto. Ryzykowne byłoby stwierdzenie, że odkryli coś, czego inni nie widzieli, sfotografowali je w unikalny sposób. A jednak ich wizja jest po pierwsze spójna, chociaż to dwie inne osobowości. Po drugie zaś, coś w tych fotografiach jest odmiennego. Do głowy przychodzi jedno określenie, niestety niemające dobrego tłumaczenia na język polski: streetwise. Można je tłumaczyć jako rozumienie ulicy, znajomość miasta, pewna mądrość i spryt.

W fotografii ulicznej byłoby to podglądanie i przewidywanie. Przewidywaniem właśnie ruchów mieszkańców, aut i autobusów, także światła i cienia. Tych ostatnich wyraźnie poszukiwali na ulicach Nowego Jorku Kłosek i Chrobak. Fotografując niezależnie, w zupełnie innym czasie, stworzyli spójny obraz. Opiera się na fragmentach i kolorze. To te drobiazgi, cząstki, elementy, niezwykle ulotne i chwilowe układają się w tą jednak unikalną wizję. Spostrzeżenie fragmentu chustki, refleksu na włosach, odbicia w szybie, plamie słońca na budynku – jest tą cechą właśnie, owym streetwise, wczuciem się w rytm miasta, przewidywaniem go i portretowaniem po swojemu. Un-Posed to także nazwa kolektywu, założonego w 2009 roku przez Damiana Chrobaka. Wystawą Un-Posed NY inicjujemy serię wystaw członków kolektywu.

Un-Posed NY. Ania Kłosek, Damian Chrobak
Wernisaż: 10 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8 w Warszawie

Dodaj komentarz