Dwuznaczne relacje między człowiekiem a naturą

Tylko do 7 stycznia w Galerii Promocyjnej w Warszawie można oglądać wystawę Agnieszki Strojnej Z cicha pęk.

Agnieszka Strojna  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Strojna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pracom Agnieszki Strojnej można jedocześnie przypisać cechy radosnej zabawy i ciekawość eksperymentu, a nieograniczony, formalny potencjał malarstwa i jego umiejętne wykorzystanie daje możliwość osiągnięcia metafizycznego oddziaływania obrazu. Prowadzi to do przekonania, że twórczość autorki jest cały czas otwarta i gotowa na przyjmowanie różnych impulsów mogących wzbogacić lub nawet zmienić jej malarstwo.

Artystka bardzo trafnie i umiejętnie przedstawia dwuznaczną relację między człowiekiem a naturą. W tym celu posługuje się symboliką, która tworzy aurę niedopowiedzenia, zawieszenia, niepewności i oczekiwania. Nie sugeruje gotowych odpowiedzi mających wyjaśnić różnorodność związków i zależności między poszczególnymi elementami obrazu. Walor i siła jej malarstwa polega również na świadomym doborze adekwatnych środków nadających warstwie malarskiej swobodną a przy tym zdyscyplinowaną formę.

Efekt ten osiąga dzięki charakterystycznym elementom budowy obrazu potęgującym specyficzny nastrój i klimat przekazu. Jej obrazy przedstawiają przepych, bogactwo, różnorodność oraz trudną do pojęcia przez nas magię natury. W tym żywiole znajduje się także miejsce dla człowieka, który jest niewielkim elementem trwającym w harmonii i symbiozie z przyrodą. Relacja między nim a potęgą nie do okiełznania, nadaje malarstwu Agnieszki Strojnej zaskakujący, także swoją świeżością, oniryczny charakter.

Obrazy Agnieszki Strojnej przybliżają tajemnicze źródła i cele jej twórczości. Artystka swobodnie posługuje się bogatymi i różnorodnymi środkami ekspresji, które stały się charakterystyczne i rozpoznawalne dla jej malarstwa. Nie obawia się konfrontacji z tradycją i podjęcia poszukiwań w obszarze eksploatowanym przez wielu twórców.

Andrzej Rysiński

Agnieszka Strojna, Z cicha pęk
Od 6 grudnia 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Galeria Promocyjna w Warszawie

Dodaj komentarz