• 2018-01-03

Typografia i projektowanie książek od A do Z

Wydawnictwo i pracownia d2d.pl zaprasza na warsztaty typografii i projektowania książek, które odbędą się w Krakowie od 1 do 4 lutego.

Warsztaty typografii i projektowania książek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty typografii i projektowania książek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych. Wykłady, prezentacje zadań wykonywanych przez uczestników oraz korekty i dyskusje odbywać się będą w pracowni z dostępem do internetu. Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem z ulubionym programem edytorskim i własnymi fontami. Pierwszego dnia kursu każdy uczestnik powinien przynieść książki, które jego zdaniem są zaprojektowane i wykonane bezbłędnie.

Kurs przeznaczony jest dla profesjonalistów i amatorów, studentów i wykładowców zainteresowanych projektowaniem wydawniczym. Nie ma ograniczeń wynikających z poziomu wykształcenia lub wieku. Celem kursu nie jest nauka konkretnego oprogramowania.

Program warsztatów obejmuje:

 • Wprowadzenie do projektowania typograficznego książki. Miary typograficzne pica i Didota, korzystanie z miarki typograficznej, register, interlinia, siatka wzorcowa, formaty i rodzaje papierów, formaty wydawnicze książek, formaty progresywne, rodzaje oprawy, kapitałka, zakładka, metody oprawy.
 • Klasyfikacja, dobór i łączenie krojów pisma. Pisma dynamiczne, statyczne i geometryczne, ich hierarchia w rzędach tytułów.
 • Fonty OpenType a standard Unicode. Omówienie funkcji zecerskich fontów OpenType, błędy w fontach OpenType, błędy popełniane przez projektantów i producentów, stosowanie unikodu.
 • Światła i hierarchia świateł. Zasady ustawiania świateł międzywyrazowych, międzywierszowych, sposoby obliczania świateł międzywyrazowych dla krojów zwykłych, wąskich i szerokich.
 • Kompozycja wydawnicza książek i zasady ich składania. Zasady projektowania książek z zakresu beletrystyki, poezji, dramatu, a w tym tytulatura, ­materiały wprowadzające, materiały uzupełniające, teksty informacyjno­‑pomocnicze.
 • Wstęp do łamania tekstu głównego. Kolumna, jej proporcje i ułożenie na stronie. Symetria i asymetria w książce, omówienie podstawowych zasad i błędów składu, skład chorągiewkowy, światła znaczące, demokratyczna struktura tekstu. Omówienie problemów mikrotypograficznych.
 • Projektowanie różnych elementów książki według określonych założeń
 • Samodzielne składanie wybranych elementów książek, wg omówionych zasad.
 • Spis treści, inicjały, wykazy, indeksy, czwórka tytułowa, kolofon, bibliografia załącznikowa, podpisy i legendy, przypisy, kolor w książce.
 • Projektowanie na siatkach. Dobór interlinii dla tekstu pomocniczego i tekstu głównego przy zadanej siatce. Oblewanie grafiki tekstem, układ i format ilustracji przy zadanej siatce.
 • Typografia asymetryczna. Klasyfikacja pism bezszeryfowych i ich przydatność w składzie dziełowym.
 • Historia projektowania asymetrycznego na przykładzie projektantów szwajcarskich.
 • Przygotowanie tekstu do łamania. Analiza struktury tekstu oraz jego adiustacja, czyszczenie tekstu i przygotowanie do go importu do programu InDesign.
 • Samodzielne projektowanie wybranej książki. Do wyboru bajki, esej, biografia, korespondencja, beletrystyka. Każdy projektuje własny układ typograficzny wybranego wspólnie dla wszystkich tekstu książki.

Warsztaty poprowadzi Robert Oleś – projektant i wydawca (d2d.pl). Wykładał lub wykłada m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, Jagiellońskim Kursie Typografii, na Podyplomowych i Stacjonarnych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydawnictwa i pracowni d2d.pl

Warsztaty typografii i projektowania książek
Od 1 do 4 lutego 2018 roku
wydawnictwo i pracownia d2d.pl
Kraków

Dodaj komentarz