• 2018-01-03

Sinfonia Varsovia Kameralnie

Sinfonia Varsovia Kameralnie to nowy cykl koncertowy, który od 3 stycznia startuje w siedzibie Orkiestry w Warszawie. Podczas siedmiu koncertów wystąpią muzycy Sinfonii Varsovii w dobrze znanych składach kameralnych, jak również w ramach zespołów stworzonych specjalnie na tę okazję. Tematem przewodnim cyklu będzie muzyka polska skomponowana po 1918 roku.

Sinfonia Varsovia Kameralnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonia Varsovia Kameralnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonia Varsovia Kameralnie to kolejny krok by uczynić praską siedzibę orkiestry miejscem, w którym muzyka brzmi przez cały rok. W każdą pierwszą środę miesiąca od stycznia do kwietnia i od października do grudnia zaprezentuje się inny zespół, utworzony z muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia. Usłyszymy zespoły smyczkowe od trio, przez kwartet aż do kwintetu, a także trio stroikowe, trio fortepianowe, kwintet dęty oraz ensemble składem i repertuarem nawiązujący do słynnej grupy Nonstrom (klarnet, puzon, wiolonczela, fortepian).

Chcę grać w kwintecie, ponieważ współpraca z tak fantastycznymi osobami i wspaniałymi muzykami sprawia mi ogromną przyjemność. Niezależnie od repertuaru każdy koncert, który wspólnie gramy daje mi wielką satysfakcję artystyczną – mówi koncertmistrz orkiestry i pierwsza skrzypaczka Kwintetu Smyczkowego Sinfonia Varsovia, Anna Maria Staśkiewicz.

Kwintet smyczkowy Sinfonia Varsovia, tworzony przez koncertmistrzów i liderów orkiestry, wystąpi na koncercie inaugurującym cykl. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć Quintetto per archi Krzysztofa Pendereckiego, a także The Elements Jana Stokłosy i Umbrae Andrzeja Kwiecińskiego. Podczas kolejnych koncertów zabrzmią dzieła ikon polskiej muzyki XX wieku, jak Aleksander Tansman, Andrzej Panufnik czy Wojciech Kilar. Organizatorzy poświęcą również sporo uwagi odkrywaniu zapomnianych twórców, jak choćby Szymon Laks czy też Mieczysław Weinberg, którego twórczość przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Koncerty poprowadzą muzykolodzy i dziennikarze, znani m.in. z Radiowej Dwójki, jak Agata Kwiecińska czy Mariusz Gradowski. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Sinfonia Varsovia Kameralnie
3 stycznia 2018 roku, godz. 19.00
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Warszawa, Grochowska 272

Dodaj komentarz