Pusty Dom – XVII Łemkowskie Jeruzalem

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę Pusty Dom – XVII Łemkowskie Jeruzalem organizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia, a ekspozycja będzie prezentowana do 17 lutego.

Pusty Dom – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pusty Dom – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekty Łemkowskiego Jeruzalem są wieloetapowymi i złożonymi przedsięwzięciami podejmującymi w swojej idei kluczowy temat poszukiwań własnych korzeni i tożsamości w odniesieniu do skomplikowanej, historycznej i społecznej sytuacji tej mniejszości etnicznej. Zmieniającą się i rozwijającą z biegiem lat formułę kolejnych edycji Łemkowskiego Jeruzalem organizatorzy postanowili rozszerzyć o włączenie do grupy artystów pochodzenia łemkowskiego również twórców spoza niej.

Figura „pustego domu” jest tak wieloznaczna i symboliczna, że każda próba wykreślenia jej granic (czy lepiej – murów) musi się wiązać z jednej strony z koniecznymi uproszczeniami i skrótami, a z drugiej z metaforycznym przeinwestowaniem i przejaskrawieniem (eksmisja/dokwaterowanie). Ale to właśnie tymi kontrastowymi obrazami są zainteresowani organizatorzy, poszukując wśród prac współczesnych artystów (różnej narodowości) przykładów doświadczenia wyobcowania, odmienności, odrzucenia czy wrogości. Pusty dom nie nie jest tu więc pustym miejscem – jakiekolwiek opuszczonym bądź porzuconym (site) – ale miejscem szczególnym (place) –  matrycą/wzorem/przepisem: ideą domu.

W wydaniu polskim słowo/dźwięk „dom” ma ambiwalentne brzmienie: jego pogłos rozchodzi się w imponującej jednorodnością etniczną i krajobrazową przestrzeni niczym puste echo. Modelując swoją figurę z niezmienną nieufnością do wszystkiego, co obce, figura ta kształtuje nie tylko naszą zbiorową świadomość, lecz także wyznacza granice (fizyczne i psychiczne – psychogeografię) naszego języka i świata (rozgłos). Artyści i organizatorzy chcą (symbolicznie) wypełnić tytułową pustkę, zasiedlając pusty dom jego prawowitymi lokatorami – duchami wielokulturowej gościnności i tolerancji, jaka była polskim udziałem w przeszłości.

Zjednoczenie Łemków jest organizacją pozarządową o zasięgu ogólnopolskim, działającą głównie na rzecz społeczności łemkowskiej. Profil stowarzyszenia skupia się na szeroko rozumianej działalności społecznej i kulturalnej. Jednym z działań cyklicznych, które realizuje jest projekt artystyczny Łemkowskie Jeruzalem, który w tym roku będzie miał swoją XVII edycję.

Pusty Dom – XVII Łemkowskie Jeruzalem
Kuratorzy: Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek
Koordynator: Natalia Hładyk
Od 19 stycznia do 17 lutego 2018 roku
Wernisaż: 19 stycznia 2018 o godzinie 18.00
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Dodaj komentarz