• 2017-12-30

Marcin Liber zaprasza na Wesele. Poprawiny

17 stycznia w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca pod tytułem Wesele. Poprawiny w reżyserii Marcina Libera.

„Wesele. Poprawiny”, reż. Marcin Liber (źródło: materiały prasowe teatru)

„Wesele. Poprawiny”, reż. Marcin Liber (źródło: materiały prasowe teatru)

PTT będzie inspirować do refleksji o naszym wspólnotowym „tu i teraz”, o dialogu między pokoleniami, o historii przedstawień Wesela i historiach prywatnych wesel. W Weselu. Poprawinach, jak w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, odbijają się losy Polski i Polaków, ale też przetworzone przez artystów tradycje towarzyszące polskim zabawom weselnym.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu. Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy. Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce? Zapraszamy na poprawiny.

– Magdalena Zaniewska

Realizatorzy:

Reżyseria: Marcin Liber
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Asystenci kostiumografa: Adriana Cygankiewicz, Krystian Szymczak
Muzyka: RSS B0YS
Ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca
Opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
Opieka choreograficzna: Iwona Pasińska
Warsztat ludowy: Leszek Rembowski
Światła: Przemysław Gapczyński
Akompaniament: Zuzanna Majewska

Występują: Urszula Bernat – Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong, Adrian Radwański, Marta Da Pinto (stażystka) oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory.

Wesele. Poprawiny
Premiera: 13 października 2017 roku
Najbliższy spektakl: 17 stycznia 2018 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz